Skradziono krzyż w Rezerwacie Mojave

Krzyż upamiętniający amerykańskich weteranów wojennych poległych na różnych frontach, został skradziony z terenu rezerwatu narodowego Majave, w Kalifornii. Wokół religijnego symbolu toczył się ostatnio spór, rozstrzygnięty 2 tygodnie temu przez Sąd Najwyższy, który uznał że krzyż może pozostać na sowim miejscu.

fot.AP/ Krzyż w Rezerwacie Mojave upamiętniał amerykańskich żołnierzy

I tak było do niedzieli kiedy nieznani sprawcy zdemontowali około dwumetrową konstrukcję ustawioną w odosobnionym miejscu rezerwatu na Skale Wschodzącego Słońca. Trwa dochodzenie w sprawie kradzieży; nikt nie został zatrzymany. Nie odnaleziono też krzyża. Kradzieżą oburzone są organizacje weteranów.

Wokół pomnika rozgorzał ostatnio kolejny spór, dotyczący wystawiania symboli religijnych na terenach należących do państwa.

Usunięcia krzyża domagała się Amerykańska Unia Wolności Obywatelskich (ACLU). Organizacja utrzymywała, że postawiony w 1934 r. krzyż-symbol łamie konstytucyjną zasadę rozdziału państwa i Kościoła. Spór ciągnął się od kilku lat.

Krzyż został wzniesiony w 1934 roku przez weteranów I wojny światowej. Upamiętniał on jednak żołnierzy poległych we wszystkich wojnach

MNP (AP)

Copyright ©2010 4NEWSMEDIA. Wszelkie prawa zastrzeżone

Categories: Wydarzenia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*