Sędzia na usługach branży paliwowej?

Sędzia Martin Feldman, który odwołał decyzję rządu federalnego o zawieszeniu na sześć miesięcy wierceń głębinowych u wybrzeży USA ma liczne powiązania z sektorem naftowym – podała w piątek agencja AP. Sędzia zainwestował spore kwoty w akcje 16 firm z branży paliwowej.

fot.AP/ Sędzia Martin Feldman miał udziały w 16 koncernach paliwowych

Według AP sędzia Feldman miał liczne inwestycje w firmach z sektora naftowego; część z tych akcji niedawno sprzedał. Sędzia posiada akcje takich firm jak Ocean Energy, Transocean, Provident Energy Trust, El Paso Corp., Energy Transfer Equity, Basic Energy Services, Valero Energy Corp. i Crosstex Energy LP. Sędzia oświadczył, że w czerwcu sprzedał akcje ExxonMobil.

W posiadaniu udziałów w firmach z branży naftowej nie byłoby nic złego, gdyby nie fakt że sędzia orzekał ostatnio w kwestii, która ma istotny wpływ na przyszłość koncernów paliwowych, a więc od której uzależniona jest zasobność portfela sędziego.

Chodzi o moratorium na głębinowe wiercenia u wybrzeży USA, jakie po eksplozji na platformie w Zatoce Meksykańskiej wprowadziły władze federalne. Prezydent Obama na sześć miesięcy wstrzymał tego typu odwierty, aby zbadać przyczyny eksplozji na platformie Deepwater Horizon i upewnić się, że odwierty na dużych głębokościach są bezpieczne.

Decyzję federalnej administracji zaskarżyły koncerny naftowe, przekonując że jest ona nieuzasadniona i godzi w dobro zwykłych ludzi, którzy stracą w ten sposób zatrudnienie. Sąd w Nowym Orleanie, w stanie Luizjana unieważnił moratorium. Nie zgodził się także na jego utrzymanie w mocy, do czasu rozpatrzenia złożonej przez Biały Dom apelacji. Orzeczenia wydał sędzia Martin Feldman.

Nie jest on jedynym sędzią mającym finansowe powiązania z nafciarzami. Agencja AP ustaliła, że ponad połowa sędziów federalnych w okręgu, gdzie mają być prowadzone sprawy związane z wyciekiem ropy w Zatoki Meksykańskiej posiada inwestycje w firmach związanych z sektorem energetycznym. Tym samym nie powinni oni orzekać w sprawach związanych z branżą paliwową.

IN (PAP, AP)

Copyright ©2010 4NEWSMEDIA. Wszelkie prawa zastrzeżone

Categories: Wydarzenia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*