Rocznica 9/11: nie ma zagrożenia, ale trzeba zachować ostrożność

-Nie ma żadnej wiarygodnej groźby ataku terrorystycznego na Stany Zjednoczne. Mimo to apelujemy do naszych obywateli w różnych zakątkach świata o zachowanie szczególnej ostrożności w okresie zbliżającej sie 10. rocznicy zamachów terrorystycznych z 11 września – poinformowały władze USA.

fot. WikiCommons/ Sekretarz Departamentu Bezpieczeństwa Narodowego Janet Napolitano

Podczas specjalnej konferencji prasowej szefowa Departamentu Bezpieczeństwa Krajowego Janet Napolitano poinformowała, że władze USA nie mają żadnych informacji na temat wiarygodnego zagrożenia zamachami terrorystycznymi w czasie rocznicowych obchodów. „Mimo to pozostajemy w stanie wzmożonej gotowości i utrzymujemy najwyższe środki bezpieczeństwa, aby zapobiec jakimkolwiek zagrożeniom, które mogłyby sie pojawić” – powiedziała Napolitano. Zaznaczyła także, że po 10 latach od tragicznego dnia 11 września 2001 Stany Zjednoczone są silniejsze i zdolne do odpierania ataków ekstremistów.

Jednoczenie Departament Stanu USA wystosował oficjalne ostrzeżenie do obywateli USA na całym świecie przed ewentualnym zagrożeniem ze strony Al-Kaidy i islamskich ekstremistów. W ostrzeżeniu napisano, że mimo znacznego osłabienia Al-Kaida wciąż pozostaje niebezpiecznym wrogiem USA i ma zdolność przeprowadzania zamachów terrorystycznych.

Centralne uroczystości w 10. rocznicę zamachów terrorystycznych 11 września odbędą się w Nowym Jorku i Waszyngtonie. O tym tragicznym dniu pamiętają jednak mieszkańcy wszystkich amerykańskich miast, które na swój sposób – wystawami, koncertami, apelami pamięci uczczą pamięć ofiar.

in (Reuters, CNN)

Categories: Wydarzenia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*