Republikanie rosną w siłę – Demokraci słabną

Republikanie mają powody do zadowolenia. Według najnowszych sondaży „Wall Street Journal” i telewizji NBC Amerykanie coraz chętniej popierają GOP. Komentatorzy oceniają, że daje to konserwatystą szanse na dobry wynik w listopadowych wyborach.

fot. Republikanie zyskują coraz większe poparcie Ameryknanów

Według najnowszego sondażu na Republikanów głosować chcą coraz częściej osoby, które w wyborach w 2006 i 2008 roku głosowały na przedstawicieli Partii demokratycznej lub deklarowały się jako wyborcy niezależni. Na GOP chętniej głosować chcą także emeryci oraz mieszkańcy amerykańskich wsi i małych miasteczek.

Na wzrost poparcia konserwatystów duży wpływ ma niechęć do polityki Baracka Obamy; Spośród tych, którzy wolą, by kontrolę w Kongresie przejęła GOP, aż 64 procent wyraża te preferencje dlatego, że sprzeciwia się polityce Obamy i jego partii. Tylko 31 proc. zagłosowałoby na konserwatystów dlatego, że popiera ich program.

Za tym by Republikanie zdobyli ponownie większość na Kapitolu opowiada się 38 proc. wyborców określających się jako niezależni. Utrzymania kontroli Demokratów chce 30 proc. ankietowanych. Jak zauważają eksperci w niezdeklarowanej politycznie grupie wyborców doszło więc do odwrócenia proporcji: w wyborach 2006 r. niezależni w większości poparli Demokratów i to dzięki ich głosom liberałowie zdobyli w Kongresie większość.

IN (AP)

Copyright ©2010 4NEWSMEDIA. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Categories: Wydarzenia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*