0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaUncategorizedReforma zdrowia za wszelką cenę

Reforma zdrowia za wszelką cenę

-

Przewodnicząca Izby Reprezentantów wezwała swoich kolegów z Partii Demokratycznej aby „poświęcili swoje polityczne kariery” i zagłosowali za przyjęciem reformy systemu ubezpieczeń zdrowotnych. Nancy Pelosi zapowiedziała także, że ustawa zostanie przyjęta, wbrew republikanom, zwykłą większością głosów. Republikanie ostrzegają: Demokraci zapłacą za to podczas listopadowych wyborów.

fot.AP/ Nancy Pelosi, przewodnicząca Izby Reprezentantów
fot.AP/ Nancy Pelosi, przewodnicząca Izby Reprezentantów

Stanowcze słowa Nancy Pelosi to efekt fiaska „zdrowotnego szczytu” jaki zwołał kilka dni temu prezydent w nadziei na wypracowanie kompromisu pomiędzy Demokratami w większości popierającymi przyjęcie reformy, a Republikanami zdecydowanie się temu sprzeciwiającym.

REKLAMA

Do uchwalenia reformy zwykłą większością głosów wezwała także doradczyni prezydenta Baracka Obamy ds. reformy ochrony zdrowia Nancy-Ann DeParle.

Tymczasem jeden z liderów mniejszości republikańskiej w Izbie Reprezentantów, kongresman ze stanu Virginia, Eric Cantor ostrzegł Demokratów przed ryzykiem takiego posunięcia.

– Jeżeli przewodnicząca Pelosi przeforsuje w Izbie ustawę w ten sposób, w wyborach w listopadzie Demokraci stracą większość w Kongresie – powiedział kongresman Kantor w telewizji NBC News.

Przypomniał, że według sondaży reforma ma wśród Amerykanów więcej przeciwników niż zwolenników. Demokraci próbowali uchwalić reformę we współpracy z Republikanami, co wyrażałoby szersze poparcie społeczne dla proponowanych zmian. Jednak ustawy o reformie przeszły w ubiegłym roku w obu izbach Kongresu tylko głosami demokratycznej większości – wszyscy Republikanie głosowali przeciw.

Obie wersje ustawy miały być uzgodnione i ponownie uchwalone w obu izbach. W styczniu Demokraci stracili jednak tzw. superwiększość 60 głosów, kiedy nam miejsce senatora z Massachusetts, gorącego orędownika reformy Edwarda Kennedy’ego, wybrany został Republikanin Scott Brown. Dzięki bezwzględnej większości Demokraci mogli do tej pory uchwalać ustawy bez obawy przed blokowaniem ich przez opozycję przez tzw. filibuster.

Głosowanie przez zwykłą większość jest dopuszczalne w Senacie USA. W tym przypadky jest jednak uważane za siłowe przyjęcie ustawy.

MNP (ABC, NBC)

Copyright ©2010 4NEWSMEDIA. Wszelkie prawa zastrzeżone.

REKLAMA

2091194467 views

REKLAMA

2091194766 views

REKLAMA

2092991225 views

REKLAMA

2091195047 views

REKLAMA

2091195193 views

REKLAMA

2091195337 views