Prom kosmiczny dziś nie poleci

Agencja kosmiczna NASA przełożyła promu kosmicznego Endeavour na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Do 24-godzinnego opóźnienia doszło ze względu na pogodę. Nad Centrum Kosmicznym im. Kennedy’ego na Florydzie zebrały się ciemne chmury.endavour-zacumowany

Wahadłowiec miał wystartować w niedzielę o godzinie 4.39 czasu lokalnego z kosmodromu na Przylądku Canaveral. Jednak już w sobotę po południu pogoda zaczęła się psuć. Mike Leinbach odpowiedzialny w NASA za start promu poinformował, że przełożono je na poniedziałek, na godzinę 4.14 rano.

Wahadłowiec ma dostarczyć na ISS ostatnie elementy i paliwo oraz specjalny ładunek na życzenie dowódcy lotu George’a Zamki: kopię rękopisu Chopina i płytę z jego muzyką. Wyprawa 6-osobowej załogi na ISS ma potrwać 13 dni. W czasie pobytu astronautów na okołoziemskiej orbicie zaplanowano trzy wyjścia w otwartą przestrzeń kosmiczną – po ok. 6 godzin każdy.

Załoga Endeavoura ma dostarczyć na stację kosmiczną m.in. trzeci węzeł modułu Tranquility, który zapewni mieszkańcom ISS dodatkową przestrzeń do pracy i eksperymentów naukowych. Wahadłowiec zabierze na orbitę także moduł Kopuła, który umożliwi prowadzenie panoramicznych obserwacji Ziemi i innych obiektów kosmicznych.

Jak mówią specjaliści NASA, po zainstalowaniu wspomnianych modułów budowa Międzynarodowej Stacji Kosmicznej będzie już ukończona w 90 proc.

IN (WBBM,PAP)

Copyright ©2010 4NEWSMEDIA. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Categories: Wydarzenia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*