Amerykańsko-rosyjskie spotkanie przy hamburgerze

Prezydent Rosji spotkał się w czwartek w Waszyngtonie z Barackiem Obamą. Rozmowy obu przywódców były okazją do wzmocnienia amerykańsko-rosyjskiej współpracy i utwierdzenia przyjacielskich stosunków obu mocarstw. Po spotkaniu prezydenci wyskoczyli na lunch do znanej restauracji, słynącej z klasycznych amerykańskich hamburgerów.

fot. Reuters/ Po oficjalnym spotkaniu prezydenci wyskoczyli na hamburgera

Klienci Ray’s Hell Burger zostali wprawieni w osłupienie, kiedy zobaczyli przywódców światowych mocarstw zamawiających hamburgery. Prezydenci Rosji i USA zostali powitani gromkimi brawami.

Prezydent Dimitrij Miedwiediew wizytę w Stanch Zjednoczonych rozpoczął we wtorek. Dwa dni spędził w Kalifornii, gdzie w słynnej Dolinie Krzemowej poznawał osiągnięcia nowoczesnych technologii, które ma nadzieję przenieść do Rosji.

W środę Miedwiediew odwiedził siedzibę główną Apple w Cupertino. Przywitał go sam Steve Jobs, wręczając mu najnowszego iPhone’a. Prezydent Rosji podczas wizyty w Kalifornii napisał także swojego pierwszego posta na popularnym portalu Twitter, odwiedził siedzibę telekomunikacyjnego giganta Cisco oraz sprawdził, jak przebiegają prace nad rosyjskim odpowiednikiem Google – Yandex. Co ciekawe, pierwszą osoba, która powitała Miedwiediewa na Twitterze był sam prezydent Barack Obama.

Podczas wspólnej konferencji prasowej w Waszyngtonie prezydenci USA i Rosji podkreślili, że oba państwa zacieśnią współpracę gospodarczą. Przywódcy ogłosili podpisanie kilku ważnych porozumień w tej kwestii. Rosja kupi 15 samolotów marki Boeing i wznowi import amerykańskich kurczaków. Sprawa ta była od kilku lat przedmiotem sporu między obu krajami.

Zarówno Obama, jak i Miedwiediew przyznali, że między rządami ich państw istnieją jeszcze „rozbieżności w różnych sprawach”. Obaj wymienili tu kwestię Gruzji.

Wizyta prezydenta Rosji w USA i spotkanie z Barackiem Obamą ma być potwierdzeniem woli współpracy obydwu mocarstw, która ostatnio układała się zgodnie. Według krytyków administracji Obama jest jednak zbyt uległy wobec Rosji i nie podejmuje dyskusji na drażliwe tematy takie jak instalacja amerykańskiej tarczy antyrakietowej w Europie środkowo-wschodniej, łamanie praw człowieka w byłych republikach radzieckich oraz zaangażowanie militarne Moskwy w Gruzji.

MNP (MSNBC)

Copyright ©2010 4NEWSMEDIA. Wszelkie prawa zastrzeżone

Categories: Wydarzenia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*