Powiało w Kolorado. Farma wiatrowa pobiła rekord

Największa elektrownia wiatrowa w Kolorado ustanowiła nowy rekord – zaspokoiła blisko 57 procent popytu na energię. Rekord padł na farmie wiatrowej na wschód od podnóża łańcucha górskiego Front Range 15 kwietnia bieżącego roku.

fot.Leaflet/ Brazos Wind Farm w Teksasie, 2004

Xcel Energy’s zazwyczaj ogranicza wkład kapryśnej energii wiatrowej do 17 procent. Pozostała część energii pozyskiwana jest w elektrowniach węglowych i gazowych.

– Każda umowa na produkcję energii wiatrowej powyżej 25 procent sprawia, że elektrownie zaczynają się denerwować – mówi Amy Grace, analityczka z Bloomberg New Energy Finance.

Jednak przykład Kolorado pokazuje, że może być inaczej i wzbudza nadzieję, że przy odpowiedniej polityce można by wykorzystać energię wiatru w USA na poziomie większym niż obecne 3 procent.

Czytaj: Sondaż. Amerykanie nie chcą elektrowni jądrowych

Elizabeth Salerno ze Stowarzyszenia Amerykańskich Producentów Energetyki Wiatrowej (American Wind Energy Association) mówi, że rozbudowa jest możliwa „pod warunkiem, że posiada się mocną i zróżnicowaną sieć energetyczną”.

Z pewnością do pobicia rekordu przyczyniło się położenie geograficzne, choć Kolorado wcale nie jest najbardziej wietrznym stanem w USA. Z mapy opublikowanej przez Narodowe Laboratorium Energii Odnawialnej (National Renewable Energy Laboratory) wynika, że najsilniej wieje w Montanie, Wyoming, Dakocie Północnej i Południowej, Nebrasce, Kansas, Oklahomie i Teksasie.

Xcel twierdzi, że wiele zawdzięcza też nowemu, ulepszonemu systemowi przewidywania siły i czasu trwania wiatru oraz lepszej synchronizacji sieci energetycznej.

Choć energia wiatru nic nie kosztuje, budowa farmy wiatrowej jest wciąż dwukrotnie droższa od elektrowni gazu ziemnego – wynika z danych New Energy Finance. Dlatego rząd oferuje ulgi podatkowe, dzięki którym zwraca się 30 proc. kosztów.

W Kolorado jest też jeden z najwyższych standardów w kraju co do wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Do 2020 roku elektrownie w tym stanie będą musiały nabywać 30 proc. energii z odnawialnych źródeł.

as

Zobacz też:

Amerykanie dojrzeli światło

 

Categories: Wydarzenia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*