Polscy naukowcy jadą na staże do USA

Pierwszych 40 młodych naukowców, zwycięzców III edycji Top 500 Innovators, 15 kwietnia wyruszy na dwumiesięczny staż na amerykańskim Uniwersytecie Stanforda – jednej z najlepszych uczelni na świecie – poinformował we wtorek resort nauki.

fot.Research Development and Engineering Command/ Ponad 100 finalistów tegorocznej edycji konkursu odbędzie staże w Dolinie Krzemowej

fot.Research Development and Engineering Command/ Ponad 100 finalistów tegorocznej edycji programu odbędzie staże w Dolinie Krzemowej

Ze zwycięzcami kolejnej edycji programu TOP 500 Innovators – Science, Management, Commercialization spotkał się we wtorek wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego, prof. Jacek Guliński.

– Wręczając uczestnikom spotkania promesy wyjazdowe prof. Guliński przypomniał, że program wyposaża uczestników w unikalne kompetencje, które mogą zdobywać w najlepszych ośrodkach naukowych świata. Kolejna grupa zwycięzców tegorocznej edycji uda się bowiem na California Univeristy w Berkeley – czytamy w komunikacie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW) przesłanym PAP.

– Miarą waszego sukcesu będzie to, co uda się zrobić po powrocie. Jesteście forpocztą innowacji, sukcesu i świeżego podejścia, które możecie wprowadzić w swoich instytucjach – mówił do młodych naukowców prof. Guliński.

Jak przypomniano w komunikacie, o miejsce w kolejnej edycji rządowego programu konkurowało 376 kandydatów z uczelni, instytutów badawczych, instytutów Polskiej Akademii Nauk i centrów transferu technologii z całej Polski. W postępowaniu konkursowym wyłonionych zostało już 116 finalistów trzeciej edycji Top 500 Innovators, reprezentujących 63 instytucje naukowe z całej Polski.

– Cieszę się, że jedziecie na te znakomite amerykańskie uczelnie i liczę na kontynuację naszej współpracy – mówił James Day, sekretarz ds. Ochrony Środowiska, Nauki, Techniki i Zdrowia z ambasady USA. Dodał, że serce Doliny Krzemowej to doskonałe miejsce do poszerzania horyzontów, zdobywania wiedzy o komercjalizacji badań naukowych oraz wymiany doświadczeń. – Korzystajcie z tych zasobów i budujcie sieci kontaktów, które ułatwią wam dalszą karierę – zachęcał przedstawiciel amerykańskiej ambasady.

Top 500 Innovators to największy rządowy program wspierania innowacyjności w nauce, jego budżet sięga 30 mln zł. Do końca 2015 roku planowany jest wyjazd aż 500 polskich naukowców i pracowników centrów transferu technologii na staże i szkolenia zagraniczne do ośrodków naukowych i badawczych z czołówki rankingu szanghajskiego (Academic Ranking of World Universities). 160 uczestników dwóch dotychczasowych edycji programu odbyło go w Uniwersytecie Stanforda i University of California w Berkeley w USA w Dolinie Krzemowej.

Dzięki zajęciom prowadzonym przez wybitnych praktyków, wizytom studyjnym i stażom w najbardziej innowacyjnych przedsiębiorstwach uczestnicy programu uczą się, jak skutecznie komercjalizować wyniki badań naukowych. Jak napisano w komunikacie MNiSW, ważną częścią kursu jest doskonalenie umiejętności: pracy w grupie i multidyscyplinarnym zespole badawczym, kreatywnego myślenia, efektywnego podejmowania decyzji, rozwiązywania konfliktów. Uczestnicy programu obserwują także pracę zagranicznych firm, w których istotną rolę odgrywa komercjalizacja wyników badań, spotykają się z przedsiębiorcami i przedstawicielami venture capital.

Laureaci poprzednich dwóch edycji TOP 500 po powrocie do Polski założyli stowarzyszenie promujące innowacyjne rozwiązania w nauce i wspierające ośrodki akademickie w udanych wdrożeniach wyników prac badawczych.

(PAP)

Categories: Polityka, Wydarzenia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*