Polonijne media do MSZ: brak dotacji to nasz koniec

Nieprzyznanie w bieżącym roku grantu na wspieranie działalności, rozwoju i modernizacji mediów polonijnych w Europie Zachodniej, Australii i USA, skazuje wielu z nas na zawieszenie lub zamknięcie swojej działalności – twierdzą w liście otwartym przesłanym do MSZ przedstawiciele polonijnych mediów.

fot. Polonijne media przekonują, że bez pomocy finansowej z Polski i ch przyszłość jest zagrożona

fot. Polonijne media przekonują, że bez pomocy finansowej z Polski i ch przyszłość jest zagrożona

Właściciele i dziennikarze polonijnych mediów ze Stanów Zjednoczonych, Australii i Europy Zachodniej w liście adresowanym do dyrektor Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą w MSZ Barbary Tuge-Erecińskiej, a także do przewodniczącego senackiej Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą Andrzeja Persona oraz przewodniczącego sejmowej Komisja Łączności z Polakami za Granicą Adama Lipińskiego piszą, że w świetle nieprzyznania im grantu z budżetu RP, ich przyszłość jest zagrożona. Przedstawiciele polonijnych mediów przyznają, że koszty prowadzenia gazet, radiostacji czy portali internetowych zdecydowanie przewyższają wpływy z reklam lokalnych sponsorów. W tej sytuacji wsparcie zza oceanu było niezwykle ważne.

Według szefa sejmowej Komisji Łączności z Polakami za Granicą Adama Lipińskiego (PiS) nieprzyznanie grantu to „pokłosie przesunięcia głównego ciężaru finansowania współpracy z Polonią z Senatu do MSZ. Lipiński w rozmowie z PAP zapowiedział, że zamierza dokładnie przyjrzeć się rozdziałowi środków i poprosić MSZ o szczegółowe sprawozdanie w tej sprawie. Poseł PiS przyznał również, że od kilku miesięcy otrzymuje sygnały od Polonii z całego świata, że dotychczasowy sposób rozdziału dotacji uległ diametralne zmianie wraz z przejęciem kompetencji w tej sprawie przez MSZ.

Oto pełny tekst listu wystosowanego do MSZ przez polonijnych dziennikarzy:

 

Sz.P.

Barbara Tuge-Erecińska

Dyrektor Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą

Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP

Andrzej Person

Przewodniczący Komisji Spraw Emigracji i Łączności

z Polakami za Granicą Senatu RP

Adam Lipiński

Komisja Łączności z Polakami za Granicą Sejmu RP

Rzym, Antwerpia, Nottingham, Redditch, Paryż, Boston, Sydney, Assen

4 lutego 2013 roku

Szanowni Państwo,

Dzisiejsza migracja Polaków, głównie w celach zarobkowych niesie ze sobą ryzyko asymilacji, jakże często mylonej z integracją, toteż na mediach polonijnych spoczywa obecnie szczególna odpowiedzialność. Z jednej strony naszym zadaniem jest umożliwienie polskim emigrantom możliwie najlepszego życiowego startu w nowym kraju pobytu, poprzez dostarczenie praktycznych informacji, jak odnaleźć się w gąszczu przepisów prawnych i reguł nowego społeczeństwa. Z drugiej jednak strony naszym zadaniem jest dbanie o podtrzymywanie stałej więzi z Polską, aby przeciwdziałać zjawisku utraty tożsamości narodowej przez migrantów.

 My niżej, podpisani, redaktorzy pism polonijnych, wydawanych w Europie Zachodniej, Australii i Stanach Zjednoczonych dokładamy wielu starań, aby przeciwdziałać postępującej depolonizacji, jakże licznej (milionowej!) rzeszy obywateli Polskich mieszkających i pracujących za zachodnią granicą naszego kraju. Za naszym pośrednictwem możliwa jest integracja środowisk polonijnych, rozsianych po całym terytorium danego państwa. Informujemy na bieżąco o planowanych wydarzeniach polonijnych, zamieszczamy relacje z ich przebiegu, budujemy poczucie dumy narodowej poprzez prezentacje sylwetek wybitnych przedstawicieli naszej diaspory, którzy swoją pracą czy działalnością społecznikowską przyczyniają się do rozsławiania dobrego imienia Polski i Polaków w świecie.

Dużo uwagi poświęcamy edukacji polonistycznej najmłodszych Polonusów. Promujemy działalność szkół polskich, polonijnych szkółek i świetlic oraz instytucji i wydawnictw wspierających tych rodziców, którzy zmuszeni są sami, w domowym zaciszu, uczyć swoje dzieci języka polskiego, historii i geografii Polski.

Współpracując z różnego rodzaju instytucjami rządowymi i pozarządowymi informujemy o organizowanych przez nich programach pomocowych dla osób powracających z emigracji, a także o różnego rodzaju konkursach i stypendiach dla młodych i/lub ambitnych.

Nasze redakcje są też naturalnym interlokutorem dla władz kraju pobytu. Nie tylko bronimy dobrego imienia naszej Ojczyzny i Narodu, interweniując zawsze, kiedy lokalne media to nasze dobre imię naruszają, ale też stajemy się partnerem w wielu debatach społecznych, dotyczących problemów czy naszej mniejszości narodowej, czy imigrantów w danym państwie w ogóle.

Jesteśmy nie tylko dziennikarzami, ale też społecznikami, od lat działającymi na rzecz Polonii i promocji Polski w świecie. Gdybyśmy nie byli działaczami polonijnymi, nie oszukujmy się, media w języku polskim na obczyźnie w ogóle by nie istniały, bo jak wiadomo, są one nierentowne. Skromne środki, jakie możemy pozyskać od lokalnych sponsorów, nie starczają na pokrycie nawet podstawowych kosztów utrzymania redakcji. I nie chodzi tu tylko o koszty druku czy dystrybucji, gdyż te obniżamy do minimum, rozwijając wydania w wersji elektronicznej.

Z informacji, które otrzymujecie Państwo na bieżąco z placówek dyplomatycznych oraz organizacji pozarządowych, które przyglądają się naszej pracy, a także z raportów, które zostały opracowane na zlecenie Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP, dowiedzieliście się, iż bez dotacji z Warszawy wiele z naszych redakcji nie jest w ogóle w stanie kontynuować swojej działalności!

Tym większe jest nasze zdumienie i rozczarowanie decyzją tegoż samego Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP o nieprzyznaniu w bieżącym roku grantu na wspieranie działalności, rozwoju i modernizacji mediów polonijnych w Europie Zachodniej, Australii i Stanach Zjednoczonych, skazując wielu z nas tym samym na zawieszenie lub zamknięcie swojej działalności.

Artykuł 6 Konstytucji RP mówi, że państwo polskie powinno wspierać Polaków za granicą w utrzymywaniu łączności kulturowej z ojczyzną. W tym zadaniu pomagamy właśnie my. Jak liczna rzesza obywateli polskich przebywa obecnie właśnie w krajach, w których wydawane są reprezentowane przez nas media, nie musimy Państwu przypominać.

Ufamy, że wszystkim Państwu, czytającym te słowa, towarzyszy silne poczucie odpowiedzialności za Polonię i chęć wpierania rodaków, którzy przecież częściej z konieczności, niż z wyboru znaleźli się na emigracji.

Liczymy, że podejmą Państwo stosowne działania, które uratują nas przed koniecznością zawieszenia działalności.

Z poważaniem

Danuta Wojtaszczyk –  Dwutygodnik „Nasz Świat”, Rzym, Włochy

Agata Kocińska – Miesięcznik „Antwerpia po polsku”, Belgia

 Beata Polanowska – Miesięcznik „East Midlands po polsku”, Nottingham, Wielka Brytania

 Marcin A. Bolec – Dwutygodnik „Biały Orzeł”, Boston, Stany Zjednoczone

 Anna Bolechała – Portal Polonika.fr, Polskie Radio Paryż

Krzysztof Bajkowski –  Portal „Bumerang Polski”, Sydney, Australia

Marcin Reimus – Portal Redditch.com.pl, Redditch, Wielka Brytania

Mariusz Soltanifar –  Portal Link to Poland, Assen, Holandia

in

Categories: Wydarzenia

Comments

 1. yur
  yur 8 lutego, 2013, 14:18

  „Liczymy, że podejmą Państwo stosowne działania, które uratują nas przed koniecznością zawieszenia działalności.”
  Nic z tego, chcecie obciążyć polskiego podatnika za swoją nieudolność. Przykładem jest ten portal. Wiadomości odgrzewane od innych, 2 reklamy też o czymś świadczą zero bezpośredniego kontaktu z czytelnikami. Wystarczy wejść na forum, kilka dowartościowujących się nieudaczników życiowych odrzucający normalnych. Na portal trzeba mieć pomysł nie liczyć na złotówki z Polski.

  Reply this comment
 2. niepokorny.
  niepokorny. 9 lutego, 2013, 10:48

  Portal „InformacjeUSA” uczestniczy w „obamizacji” Ameryki. Dlatego jest wiarygodny i atrakcyjny dla polonijnego lewactwa.

  Reply this comment
  • Rysiu
   Rysiu 9 lutego, 2013, 14:23

   LOL.
   Tak wiesiu, portal „Informacje USA” jest wiarygodny i przedstawia wiadomosci poparte faktami. I najlepsze z tego wszystkiego jest to, ze ty sie z tym zgadzasz. Wiem, to musi byc katorga dla ciebie czytac cokolwiek na tym portalu, bo przeciez fantazyjny swiat w ktorym zyjesz jest zdecydowanie bardziej atrakcyjny.

   Reply this comment
 3. yur
  yur 9 lutego, 2013, 15:50

  …polonijnego lewactwa. Kto nie z Tobą to lewak? Temat nie tyczy polityki, zauważyłeś to pewnie. Oj, gdyby redakcja zrobiła forum tematyczne na wzór innych portali np. USA.INFO.PL. Powielanie dobrych nie jest zakazane.

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*