Pierwszy od 13 lat, nowy lek na odchudzanie dostępny na receptę

Na początku 2013 r. na rynku w USA pojawi się nowy lek na odchudzanie o nazwie Belviq lub Lorkaseryna opracowany przez firmę Arena Pharmaceuticals. To pierwszy od 13 lat nowy lek na odchudzanie, który ma być dostępny na receptę. Właśnie o dopuszczeniu do sprzedaży zadecydowała Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA).

fot. Wiki Commons - autor: Tibor Végh

Lek o nazwie Lorkaseryna został przedłożony FDA do zatwierdzenia już w 2010 r., ale komitet doradczy Agencji wydał wówczas negatywną opinię. Badania na myszach sugerowały, że ten organiczny związek chemiczny może powodować raka. Tym razem lek uzyskał akceptację po przedstawieniu nowych danych dotyczących bezpieczeństwa jego stosowania.

Eksperci, którzy głosowali za zatwierdzeniem tego preparatu przyznają, iż jedynie w niewielkim stopniu ma on szansę pomóc w zrzuceniu zbędnych kilogramów. Z dotychczasowych dwóch badań klinicznych wynika, że osoby, które go zażywały schudły po roku średnio o 5,8 proc. Te z kole, które otrzymywały jedynie placebo zmniejszyły masę ciała o 2,5 proc. Obserwacje wykazały też, że o więcej niż 5 proc. schudło 47 proc. ochotników zażywających Lorcaserin, podczas gdy w grupie stosujące placebo takich osób było jedynie 22 procent.

Czytaj także: Grubi, ale uprzejmi. Ameryka w statystykach OECD

Przyjmowanie leku uaktywnia receptory w mózgu, które dają poczucie sytości i zmniejszają łaknienie. Przyjmowanie leku musi być połączone z dietą oraz ćwiczeniami fizycznymi.

Lorcaserin działa podobnie jak specyfik odchudzający o nazwie fen-phen: w 1997 r. wycofano go z rynku, ponieważ u niektórych przyjmujących go osób powodował uszkodzenie zastawek serca. Arena Pharmaceuticals przekonuje, że w przypadku jej produktu nie powinno istnieć takie zagrożenie ze względu na nieco inną specyfikę jego działania. Dotychczasowe obserwacje nie wykazały uszkodzenia zastawek u osób, u których był on testowany.

Lorkaseryna będzie medykamentem do leczenia otyłości przeznaczonym wyłącznie dla osób dorosłych.

Aż 35 proc. amerykańskiego społeczeństwa walczy z otyłością. Przypuszcza się, że otyłość może być jedną z przyczyn niższej niż statystyczna (w 29 badanych przez OECDkrajach) długości życia (77,9 lat).

tz

Zobacz także:  Otyły chłopiec odebrany matce zamieszka z wujem

Categories: Wydarzenia

Comments

  1. Katarzyna
    Katarzyna 28 czerwca, 2012, 14:51

    Najlepszym lekiem jest siłownia,ale przecież Amerykanie szukają latwiejszych metod!!

    Reply this comment
  2. Mariano_Italiano
    Mariano_Italiano 28 czerwca, 2012, 16:12

    katarzyna , dzin dybry, dawno Ciebie moje piekne oczy nie czytaly

    Reply this comment
  3. Mariano_Italiano
    Mariano_Italiano 28 czerwca, 2012, 16:17

    po co tyle kasy na leki. powinni zbudowac takie okragle klatki jak dla chomikow , i wszystkich tych pasztetow sila w nich zamykac zeby tak pobiegali trzy razy w tygodniu.
    jak mozna sie tak spasc jak ten gosciu ze zdjecia, przeciez jego w zoo powinni zamknac.
    tylko niech „mundrusie” nie bredza tutaj o chorobach – tych jest procentowo najmniej, najwiecej to zwykle , tluste, paskudne obzarstwo.
    a teraz po kolei, tylko uwazac na lancuchy 🙂

    Reply this comment
    • Agnieszka
      Agnieszka 18 lipca, 2016, 09:01

      Do Mariano-Italiano słuchaj ty bezmózgi imbecylu ciebie zamknąć w klatce nie każdy otyły człowiek utył od tłustego jedzenia niektórzy roztyli się z powodu choroby a niektórzy jak ja po drugiej ciąży niestety nie stać mnie było na basen czy siłownię pozatym małe dzieci nie było na to czasu . Po drugim porodzie ważyłam 99 kilo przez pierwsze pół roku po porodzie udało mi się zrzucić 10 kilo ale synek nie najadał się moim pokarmem i musiałam przejść na butelkę no a wtedy się zaczło gril piwko znajomi i waga do góry i żebym jadła tłusto nie słodyczy nie bo nie lubię ale waga i tak szła do góry a czemu bo alkohol strasznie tłuczy o czym przez dłuższy czas nie miałam pojęcia byłam pewna że tak zwane puste kalorie zawarte w alkoholu nie tuczą otóż strasznie się pomyliłam puste kalorie oznaczają że oprucz wzrostu wagi nie dostarczam żadnych składników odżywczych przez co po wypiciu zajadając tak zwanego kaca dostarczałam do swojemu organizmowi podwujną dawkę kalori jedną z picia drugą z jedzenia a wiadomo kobieta która już urodziła dzieci przyswaja kalorie bardzo szybko naprawde szybko więc kobitki a raczej mamy jeżeli są tu jakieś uważajcie na ten holerny alkohol to zło i przkleństwo teraz ważę 120 kilo przy 1.72 cm wzrostu i wszystko mi wisi nie nawidze siebie nie mogę pójść na basen czy siłownie bo wstyd by mi nie pozwolił żeby nie moje dzieci to już by mnie nie było wśrod żywych właśnie przez takich ludzi jak zasrany Mariano Italiano który z góry ocenia i skreśla innych przkona się kiedyś jak sam utyje czego mimo wszystko mu nie życzę

      Reply this comment
  4. Katarzyna
    Katarzyna 28 czerwca, 2012, 17:15

    O witaj mariano,problemy z internetem,ale wróciłam i pozdrawiam

    Reply this comment
  5. klim z chicago
    klim z chicago 28 czerwca, 2012, 17:46

    na to jest jedna rada, zmienic przyzwyczajenie w jedzeniu, czyli diete.Proponuje pic duzo wody, nie pic piwa ani napojow slodzonych, nie jesc slodyczy, nie jesc miesa ani smalcu,w zamian proponuje wsponiana wczesniej wode, duzo warzyw i owocow, jesc produkty zawierajace pelnoziarniste make,i uprawiac pole, sport i sex.Ja juz taki styl zycia prowadze od 22 lat i dobrze wygladam.

    Reply this comment
    • stan
      stan 28 czerwca, 2012, 18:29

      a kto ci powiedział, że dobrze wyglądasz? Ty sam tak twierdzisz, czy może ktoś obcy ci powiedział? Bo ja od 44 lat żadnej diety nie prowadzę jem to co mnie smakuje często smalec, schabowe, golonkę, uwielbiam lody w lecie, chałwę o każdej porze roku, trufle w czekoladzie, z napojów litrami pije australisjkiego Fostera albo jak mam ochotę Samuela Adamsa, co prawda wolę mineralną ale jak nie ma, to i coca cola zimna może być . Przy 185 cm ważę tak od 83 do 85 kg i jak twierdzą moi znajomi dobrze wyglądam chociaż ja uważam, że mógłbym lepiej.

      Reply this comment
    • Mariano_Italiano
      Mariano_Italiano 28 czerwca, 2012, 20:17

      tylko ze od tego seksu to pewnie ci wlosy miedzy palcami wyrosly

      Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*