Pielęgniarka-lesbijka może wrócić do służby w wojsku

Sąd federalny w stanie Waszyngton nakazał siłom powietrznym USA przywrócenie do służby pielęgniarki major Margaret Witt. Została ona honorowo wydalona z armii, na podstawie zasady „Don’t Ask Don’t Tell”, po tym jak otwarcie przyznała się, że od sześciu lat żyje w związku z inną kobietą.

fot.AP/ Szczęśliwa Margaret Witt (po prawej) ze swoją partnerką Laurie McChesney

Margaret Witt pozwała amerykańską armię po wydaleniu ze służby. Przekonywała, że straciła pracę bezprawnie.

Sędzia Ronald Leighton podzielił jej zdanie i uznał, że zwolnienie kobiety ze służby było niezgodne z konstytucją Stanów Zjednoczonych i obniżyło morale w jej jednostce. Wyrok zapadł pomimo obowiązującej wciąż w szeregach armii polityki, w myśl której żołnierze nie mogą otwarcie przyznawać się do swojej odmiennej orientacji seksualnej.

„Nie ma dowodów na to, że ranni żołnierze zawracają sobie głowę orientacją seksualną latających pielęgniarek lub personelu technicznego opatrującego ich rany” – stwierdził sędzia. Zarządził jednocześnie przywrócenie major Witt do służby.

To już druga podobna decyzja amerykańskiego sądu federalnego w tym miesiącu i kolejny krok na drodze zniesienia zasady „Don’t Ask Don’t Tell”, za czym opowiada się obecna administracja.

Obowiązujące obecnie przepisy weszły w życie w 1993 roku, za prezydentury Billa Clintona i były kompromisem pomiędzy pełną legalizacją służby homoseksualistów, a obowiązującym poprzednio całkowitym zakazem.

Na podstawie zasady „Don’t Ask Don’t Tell” zwolniono w ciągu ostatnich 17 lat ze służby ponad 13 tys. gejów i lesbijek. Bywa, że wojskowi są denuncjowani przez swych współtowarzyszy.

Chociaż obecna administracja opowiada się za zmianą przepisów, to zmiana status quo w armii USA może zająć więcej czasu niż przypuszczano.

W tym tygodniu Senatu USA odrzucił wniosek o przeprowadzenie debaty nad projektem ustawy przewidującej m. in. zniesienie zasady „Don’t Ask, Don’t Tell”.

MNP (CNN, BBC)

Copyright ©2010 4NEWSMEDIA. Wszelkie prawa zastrzeżone

Categories: Wydarzenia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*