Parkingowi będą wykrywać terrorystów

Pracownicy parkingowi oraz funkcjonariusze drogówki przejdą szkolenie antyterrorystyczne. Ma ich ono uwrażliwić na podejrzane obiekty i zachowania ludzi.

fot. Pracownicy parkingów w całym kraju przejdą szkolenie antyterrorystyczne

Nowy rządowy program, finansowany przez Federalną Agencję Zarządzania Kryzysowego (Federal Emergency Management Agency), ma na celu wyszkolenie tysięcy parkingowych w całym kraju, których zadaniem byłoby monitorowanie i zgłaszanie wszelkich podejrzanych zdarzeń i obiektów, takich jak opuszczone samochody, ale także osob wykazujących zainteresowanie warsztatami samochodowymi w okolicy, robiący zdjęcia, lub  sporządzający szkice w takich miejscach.

Pracownicy parkingowi mieliby także zwracać uwagę na podejrzane zapachy oraz samochody zaparkowane w nieodpowiednich miejscach.

Zwolennicy projektu utrzymują, że personel obsługujący parkowiska może okazać się równie przydatny, jak dwaj sprzedawcy uliczni z Nowego Jorku, którzy powiadomili o samochodzie-pułapce na Times Square 1 maja br.

Program szkoleń antyterrorystycznych jest częścią planu zakrojonego na szerszą skalę i wprowadzanego przez administrację rządową w życie po atakach z 11 września. Nowo przyjęta strategia zakłada zaangażowanie w ochronę przed ewentualnymi atakami zwykłych obywateli: pasażerów linii lotniczych, ludzi podróżujących metrem, kierowców autobusów czy ciężarówek, a nawet odźwiernych.

Celem programu nie jest jednak zmiana obywateli w agentów rządowych. Chodzi raczej o wyczulenie na ewentualne zagrożenia.

AS (AP)

Copyright ©2010 4NEWSMEDIA. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Categories: Wydarzenia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*