Odnaleziono nigdy nie publikowaną powieść Kerouaca

Jack Kerouac to postać niemal symboliczna dla amerykańskiej kultury – poeta i pisarz uosabiający wszelkie ideały ruchu Beat Generation. Ekranizacja jego najbardziej znanej powieści „On the Road” trafi do kin już w 2012 roku. Jest jednak wydarzenie, które może przyćmić tę hollywoodzką premierę. Szwagier nieżyjącego poety odnalazł bowiem jego nigdy dotąd niepublikowaną powieść „The Sea Is My Brother”, która właśnie ukazała się nakładem wydawnictwa Pinguin.

fot. Okładka pierwszej książki Jacka Kerouac'a już teraz dostępnej w księgarniach

„The Sea Is My Brother” to pierwsza powieść Jacka Kerouaca, która powstała jeszcze przed napisaniem legendarnej i wychwalanej przez krytyków „On The Road”. Książka została napisana w oparciu o wydarzenia z 1942 roku, kiedy to 20-letni Kerouac spędził wiele tygodniu z amerykańskimi żołnierzami marynarki handlowej.

Najnowsza książka Kerouaca to zapis historii opowiadającej o dwóch żeglarzach podróżujących z Bostonu na Grenlandię. Jak zawsze u Kerouaca dominuje motyw drogi i towarzyszące mu pijackie wybryki przyjaciół złączonych właśnie przez wspólnie przebyte kilometry i wyobcowanie, którego boleśnie doświadczają.

Nieznana jak dotąd historia Kerouaca to 158 stronicowy szkic powieści, odnaleziony przez szwagra wielkiego pisarza. Znawcy życia amerykańskiego pisarza już teraz krytycznie odnoszą się do decyzji rodziny o publikacji „The Sea Is My Brother”. Zdaniem Geralda Nicosia, biografa Kreouaca, sam pisarz bardzo krytycznie wypowiadał się o swojej niepublikowanej książce. Wtedy dopiero szlifował swój warsztat pisarza.

Paul Giles, profesor literatury angielskiej na Sydney University uważa, że „The Sea Is My Brother” to pozycja, która osiągnie najwyższe wyniki sprzedaży zwłaszcza wśród kadry akademickiej, a dla szerszej publiczności pozostanie tylko ciekawostką.

AS


Categories: Wydarzenia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*