Oklahoma. Dentysta zaraził pacjentów WZW?

Co najmniej 60 pacjentów, którzy leczyli się u dentysty z Oklahomy, miało pozytywny wynik testu na wirusowe zapalenie wątroby, a u jednej osoby wykryto też wirusa HIV.

fot. Oklahoma Board of Dentistry/ Scott Harrington prowadził praktykę lekarską od 30 lat

fot. Oklahoma Board of Dentistry/ Scott Harrington prowadził praktykę lekarską od 30 lat

Po leczeniu u dentysty W. Scotta Harringtona w jego gabinetach w mieście Tulsa i na przedmieściach u 57 osób wykryto obecność wirusa HCV (zapalenia wątroby typu c) i u 3 osób wirusa HBV (zapalenia wątroby typu B) – poinformowały lokalne władze sanitarne.

Co najmniej u jednej osoby wyszedł też pozytywnie test na obecność wirusa HIV, ale policja zakazuje podawania liczby zakażonych, jeśli jest ona mniejsza niż trzy.

– To skomplikowane dochodzenie – mówi stanowa epidemiolog Kristy Bradley. – Musimy przeprowadzić dogłębny wywiad, by stwierdzić, czy zakażenia są powiązane z praktyką Harringtona.

Inspekcja sanitarna dopatrzyła się łamania zasad higieny w gabinecie dentysty i wysłała w marcu zawiadomienia do 7 tys. osób, które się u niego leczyły. Przebadano już 3,200 osób.

– Kiedy wyszliśmy, zrobiło nam się niedobrze – mówiła CNN Susan Rogers, dyrektor wykonawcza Oklahoma Board of Dentistry – Było tak źle.

Śledztwo wszczęto po tym, jak jeden z pacjentów Harringtona zachorował na wirusowe zapalenie wątroby typu C. Kontrola wykazała, że dentysta do znieczulania pacjentów prawdopodobnie używał wielokrotnie tych samych igieł, a wykorzystywany przez niego sprzęt był niedomyty i zardzewiały.

Harrington tymczasowo dobrowolnie zrzekł się licencji lekarskiej 20 marca. Przez komisją stomatologiczną stanie 16 sierpnia. Praktykę lekarską prowadził od 30 lat.

Wirusowe zapalenie wątroby typu C może doprowadzić do niewydolności wątroby i śmierci. Od 70 do 80 proc. osób zakażonych wirusem nie przejawia przez długi czas żadnych objawów.

Każdy, kto leczył się u Harringtona, może zasięgnąć informacji pod numerem (918) 595-4500. Telefon jest czynny w godz. 8-17.

as

Categories: Wydarzenia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*