Obama: nasi żołnierze wracają do domu

Prezydent Barack Obama uczcił Dzień Weteranów składając wieniec na Grobie Nieznanych Żołnierzy na Narodowym Cmentarzu w Arlington. Wygłosił również uroczyste przemówienie, zapowiadając pomoc dla żołnierzy powracających z misji w Iraku i Afganistanie.

– Drodzy przyjaciele, nasi żołnierze wracają do domu. Po dziesięciu latach wojny przyszedł czas, by odbudować kraj – tym razem nasz własny – mówił prezydent.

Barack Obama dziękował żołnierzom, którzy nieprzerwanie poświęcali się m. in. w Afganistanie, Iraku czy Libii od czasów zamachów 11 września 2001 roku. – To pokolenie 9/11 odegra kluczową rolę w odbudowywaniu Ameryki – podkreślał prezydent, zwracając się do wszystkich Amerykanów, by zachęcali weteranów do udziału w wysiłkach lokalnych społeczności i pracodawców, by zatrudniali wracających z misji żołnierzy.

– Służący w naszym wojsku kobiety i mężczyźni stanowią mniej niż 1 proc. społeczeństwa, ale w ich ciężkiej próbie uczestniczy ponad milion małżonków, dwa miliony ich dzieci i kilka milionów pozostałych bliskich – oni również poświęcają się dla kraju, który tak kochamy – przypominał Barack Obama.

Bezrobocie wśród weteranów wynosi ponad 12 procent. W czwartek politycy przychylili się do wezwania prezydenta i Senat przyjął ustawę przewidującą ulgi dla pracodawców zatrudniających weteranów. Przeszła stosunkiem głosów 95-0.

Po uroczystościach prezydent miał udać się do San Diego na zorganizowany m. in. przez wojsko na cześć weteranów mecz koszykówki na lotniskowcu USS Carl Vinson. Mecz rozegrają uniwersyteckie drużyny Karoliny Północnej i Michigan.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=eiQF-3Dn8i0[/youtube]

Zobacz też: Weterani bez pracy

„Medal Honoru” dla weterana wojny w Afganistanie

as

Categories: Wydarzenia

Comments

 1. Niezalezny
  Niezalezny 11 listopada, 2011, 14:39

  To tylko bledny tytul. USA utrzymuje obecnie ponad 900 baz militarnych wojska Amerykanskiego w ponad 135 krajach poza granica swojego kraju. Bronimy porzadku obecnego swiata. Czy Ameryka ma jakis obawiazek bronic Nowy Porzadek Swiata? Jedynie RON PAUL, kandydat na Prezydenta USA ma konkretne plany zlikwidowac te bazy militarne USA po za granicami kraju. Wszyscy zolnierze powinni wrocic do DOMU.
  http://www.ronpaul2012.com

  Reply this comment
  • Charlie_Charlie
   Charlie_Charlie 12 listopada, 2011, 23:21

   ale skoro tylko ron paul ma takie plany oznacza to tzw „zbita doope” gdyzjego szanse zostania prezydentem sa rownie wysokie jak moje bycia burmistrzem tokyo…

   Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*