"NYT": Obama traci pieniądze na modernizację bomb nuklearnych w Europie

Choć zimna wojna dawno się skończyła, prezydent Barack Obama przeznacza 537 mln dolarów w przyszłorocznym budżecie na modernizację amerykańskich bomb nuklearnych B61, jakie znajdują się na terytorium Europy – pisze w poniedziałek „New York Times”.

Bomby B61  fot. Wikipedia

Bomby B61                     fot. Wikipedia

Zdaniem nowojorskiego dziennika ta decyzja jest sprzeczna ze staraniami Obamy, by namówić Rosję do dalszej redukcji arsenałów nuklearnych.

W artykule redakcyjnym zatytułowanym „Wyrzucanie pieniędzy na broń nuklearną” gazeta przypomina, że Stany Zjednoczone mają w swych bazach w Europie około 180 bomb termojądrowych B61. „To pozostałości zimnej wojny” – dodaje „NYT” – a dokładnie amerykańskiej broni taktycznej, która została rozlokowana w Belgii, Niemczech, Włoszech, Holandii i Turcji, by chronić sojuszników z NATO przed zagrożeniem ze strony ZSRR.

„Ale zimna wojna dawno się skończyła i żaden amerykański dowódca wojskowy nie jest w stanie wyobrazić sobie użycia tej broni” – pisze „NYT”. Mimo to prezydent Obama w propozycji budżetu na 2014 rok przewidział 537 mln dolarów na modernizację tych bomb. Według ekspertów cały program modernizacji tej broni będzie kosztował około 10 mld dolarów, o 4 mld więcej niż początkowo planowano – wskazuje gazeta.

Według „NYT” jest to „bezsensowna decyzja” choćby dlatego, że kłóci się z wcześniejszymi deklaracjami Obamy wygłoszonymi m.in. w przemówieniu w 2009 roku w Pradze. Prezydent USA ogłosił wówczas, że jego długoterminowym celem jest całkowita likwidacja broni nuklearnej na świecie.

„Tymczasem zmodernizowane B61 znacznie podniosą taktyczne zdolności nuklearne Ameryki i będzie to zły sygnał wysłany w momencie, kiedy prezydent Obama próbuje przekonać Rosjan do nowej rundy negocjacji o redukcji broni nuklearnej, których celem, jak się oczekuje, jest redukcja zarówno taktycznych jak i strategicznych arsenałów” – pisze „NYT”.

Gazeta zauważa, że utrzymywanie bomb w Europie może być „znakiem politycznego przywiązania Ameryki do NATO”, choć – jak dodaje – kraje sojusznicze nie są zgodne w kwestii, czy ta broń powinna pozostać na terenie Europy.

„NYT” krytykuje też fakt, że koszt programu modernizacji bomb B61 rośnie, mimo że w czasach zmagania się z nadmiernym zadłużeniem Kongres nie jest w stanie uzgodnić środków na inne potrzeby, jak choćby program pomocy żywnościowej dla najuboższych. (PAP)

 

Categories: Ameryka, Wydarzenia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*