NYT o naziźmie w Polsce. Protest Kongresu Polonii Amerykańskiej

Nowojorski oddział KPA wystosował do redakcji „New York Timesa” list, w którym wyraził protest przeciwko przedstawianiu Polski, która była pierwszą ofiarą nazizmu, jako kraju, gdzie podobnie jak w Niemczech miał rozwijać się ten totalitarny system – pisze w swojej depeszy Polska Agencja Prasowa.

Fragment artykułu z NYT, w którym mowa o naziźmie w Niemczech i w Polsce

„Najsłynniejszą powieścią pana Grassa jest wydany w roku 1959 »Blaszany bębenek «, porywająca alegoryczna eksploracja rozkwitu nazizmu w Niemczech i w Polsce” – pisze gazeta nawiązując do burzy wokół noblisty, który w ostatnio opublikowanym wierszu uznał, że to nie Iran, lecz Izrael, jako mocarstwo atomowe, którego potencjał jądrowy znajduje się poza międzynarodową kontrolą, stanowi zagrożenie dla pokoju na świecie.

Oddział nowojorski KPA nazywa sformułowania z artykułu Ethana Bronnera i Nicholasa Kulisha o decyzji MSW Izraela, które zakazało wstępu do tego kraju laureatowi literackiej Nagrody Nobla Guenterowi Grassowi, zniekształcaniem historii. „To wstyd, że tak prominentna gazeta w ten sposób zniekształca historię. My, Amerykanie polskiego pochodzenia, nie możemy się jednak tylko oburzać. Musimy wykorzystać takie wydarzenia, aby nauczyć społeczeństwo USA, jak wyglądała naprawdę historia” – powiedział prezes nowojorskiego oddziału KPA Frank Milewski.

Jak napisano w liście nowojorskiego oddziału KPA, datowanym 9 kwietnia, amerykańscy Polacy są słusznie oburzeni, że „Polska, pierwsza ofiara nazizmu, może być teraz przedstawiana jako współodpowiedzialna wraz z Niemcami za nazizm”.

„Wkrótce po tym, kiedy Hitler doszedł do władzy w roku 1933, Marszałek Józef Piłsudski zaproponował, aby Francja przystąpiła z nim do prewencyjnej wojny z Niemcami i wyeliminowała nazizm w zarodku. Paryż odrzucił jednak tę ideę” – pisze KPA.

Kongres Polonii Amerykańskiej przypomina także, iż „podczas gdy inne kraje europejskie obłaskawiały Hitlera, Polska zajmowała twardą postawę i jako pierwsza stanęła do walki z nazistami w czasie II wojny światowej”.

Wcześniej, w reakcji na ponawiane wielokrotnie żądania środowiska polsko-amerykańskiego, by media w Stanach Zjednoczonych zaniechały używania frazy „polskie obozy koncentracyjne”, „New York Times” wprowadził do instrukcji dla swoich dziennikarzy zapis, aby nie stosować takiego sformułowania.

in

 

Categories: Wydarzenia

Comments

 1. Don Kichot
  Don Kichot 11 kwietnia, 2012, 08:55

  Pierwszą ofiarą nazizmu byli Niemcy w którym już w latach 1933 zafundowano obozy koncentracyjne…..

  Reply this comment
 2. mariola
  mariola 11 kwietnia, 2012, 12:41

  pilkarze wisly krakow w 1936 roku maszerowali przed trybuna honorowa z reka podniesiona [pozdrowienie rzymskich legionow:ha,ha,ha}.pan spula niech najpierw nauczy sie historii . owszem polacy byli ofiara nazizmu ale duza czesc spoleczenstwa przed wojna byla nacjonalistami.a stad juz pol kroku do nazizmu.

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*