Nowa propozycja zniesienia wiz dla Polaków na Kapitolu

Kongresmani Mike Quigley i Joe Heck zgłosili ponadpartyjną inicjatywę rozszerzenia programu ruchu bezwizowego m.in. dla Polski, argumentując, że wzrost turystyki przyczyni się do tworzenia nowych miejsc pracy i wzrostu gospodarczego w USA.

visa12Projekt zgłosili wspólnie demokratyczny kongresmen Mike Quigley z Illinois oraz republikański Joe Heck z Nevady.

Jak tłumaczył Quigley, reforma przestarzałego prawa wizowego zwiększy liczbę zagranicznych turystów w USA, co z kolei przyczyni się do tworzenia nowych miejsc pracy i zwiększenia dochodów z turystyki”. „To pozwoli też wzmocnić więzi z ważnymi sojusznikami USA takimi jak Polska, którym odmawia się prawa do podróżowania bez wiz” – dodał.

Założenia nowego projektu są identyczne ze zgłoszonym w lutym projektem legislacyjnym, którego Quigley był współautorem, w sprawie reformy programu ruchu bezwizowego Visa Waiver Program (VWP). Chodzi o to, by znowelizować kryteria programu, rozszerzając go o nowe kraje, w tym Polskę. Umożliwiłoby to ich obywatelom podróżowanie do USA na okres do 90 dni bez obowiązku posiadania wizy.

Zgodnie z przytoczonymi przez autorów projektu danymi Amerykańskiego Towarzystwa Turystycznego (USTA) ponad 17 mln osób z krajów objętych programem o ruchu bezwizowym odwiedziło USA w 2010 roku, wspierając 433 tys. miejsc pracy. „Rozszerzenie VWP o nowe kraje oznaczać będzie 602 tys. dodatkowych turystów, którzy wygenerują dodatkowe 7 mld dolarów i 42 tys. nowych miejsc pracy” – przekonują w komunikacie prasowym autorzy projektu.

Inicjatywę oficjalnie poparły USTA, Amerykańska Izba Handlowa oraz amerykańskie stowarzyszenia hotelarzy i restauratorów a także wiele innych organizacji działających w branży turystycznej.

Tylko trzy kraje UE – Polska, Rumunia i Bułgaria – nie są członkami programu VWP, co oznacza, że mieszkańcy tych państw potrzebują wiz do USA. Państwa te nie spełniają bowiem określonego w amerykańskim prawie kryterium, że tylko kraje, gdzie odsetek odmów wiz i nielegalnych przedłużeń pobytu w USA nie przekracza 3 proc., mogą być członkami programu o ruchu bezwizowym. W Polsce ten odsetek sięga 10 proc.

(PAP)

Categories: Wydarzenia

Comments

 1. TLu
  TLu 22 marca, 2013, 17:23

  Tu nie trzeba zmieniać prawa, wystarczy by konsule nie odrzucali wniosków i będzie ok. Ale to za proste, bo by Polakom to pozwoliło na wjazd, wiec wymyślają prawa, których nie uchwalą. Nie to nie, łaski nie potrzeba.

  Reply this comment
 2. gość
  gość 24 marca, 2013, 02:31

  A ja myśle ze moze by ludzie mnie posłuchali i nie zgłaszali sie do ambasady wtedy dało by to konsulom do myślenia by nie było odmów by nie było ludzi ktorzy wyjeżdżają i zostają wiec polska by zdobyła ruch bezwizowy

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*