Nowa definicja gwałtu. Mężczyzna też może być ofiarą

Po raz pierwszy od ponad 80 lat, definicja gwałtu ulegnie zmianie – poinformował w piątek Departament Sprawiedliwości USA. Pojęcie gwałtu zostanie rozszerzone i oznaczać będzie każdy niepożądany akt napaści seksualnej, bez względu na pleć. Do tej pory definicja ta odnosiła się wyłącznie do kobiet. 

fot. Wiki Commons/ Prokurator Generalny USA Eric Holder

To pierwsza zmiana w odniesieniu do definicji „gwałtu” od 1927 roku. Rozszerzenie tego pojęcia zostało rekomendowane przez specjalny panel Federalnego Biura Śledczego.

Zgodnie z nową definicją za gwałt będą uznawane „wszelkie przypadki penetracji pochwy lub odbytu, przy użyciu jakiejkolwiek części ciała lub innego przedmiotu, bez zgody ofiary” – czytamy w dokumencie opublikowanym w piątek przez Departament Sprawiedliwości. Gwałt obejmował będzie także przypadku zmuszania do seksu oralnego. Po raz pierwszy od 1927 za gwałt uznawane będą wszelkie przypadku niepożądanych aktów cielesnych dokonywanych na mężczyznach. Do tej pory, w świetle prawa, ofiarą gwałtu mogła być wyłącznie kobieta, która zmuszona została do stosunku seksualnego.

Dotychczasowe przepisy nie uznawały za gwałt stosunku analnego, oralnego, napaści seksualnej na mężczyznę, penetracji przy użyciu innej części ciała niż penis lub przy użyciu przedmiotu oraz gwałtu dokonywanego na kobiecie przez inną kobietę.

„Te od dawna oczekiwane zmiany w definicji gwałtu pomogą nam wymierzyć sprawiedliwość w imieniu tych, których życie zostało zniszczone przez przestępstwa seksualne” – powiedział prokurator generalny Eric Holder. Według szefa Departamentu Sprawiedliwości. Rozszerzenie definicji gwałtu pozwoli na lepsze zrozumienie zakresu i częstotliwości występowania tego przestępstwa.

Według danych organów ścigania, w oparciu o starą definicję, tylko w 2010 roku na terenie USA doszło do 85 tysięcy gwałtów. Rozszerzenie pojęcia gwałtu sprawi, że liczba ta zdecydowanie wzrośnie.

mp

 

Categories: Wydarzenia

Comments

 1. jano
  jano 10 stycznia, 2012, 15:49

  Od 1791-3 czyli od lat nowoczesnego ustawodawstwa rewolucji francuskiej w wielu krajach europejskich (Francja, Niemcy, Benelux, Albion) pojęcie gwałtu nie ogranicza się do płci żeńskiej, ani do aktów przemocy (bez zgody) związanych z penetracją (nie tylko seksem) czyjejś pochwy, odbytu, innych części ciała kobiety, mężczyzny, dzieci (płci obojga) tylko na tym kontynencie, amerykańska p u r y t a n ia
  z perwersyjnie traktowaną sferą seksualności jak zwykle „tysiac lat za murzynami”! Na czym to polega? Na rozwoju porno a dla innych: „skryć się i napatrzyć się”.
  P.S. Proszę nie wnioskować, że jestem za rewolucją; co to, to NIE!

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*