Nieograniczone więzienie podejrzanych o terroryzm – już legalne

Ostatnim politycznym gestem w zeszłym roku było podpisanie przez Baracka Obamę, aczkolwiek niechętnie, ustawy o obronności Stanów Zjednoczonych. Jeden z przepisów pozwala na więzienie przez nieokreślony czas wszystkich podejrzanych o terroryzm, w tym obywateli USA – uwaga! – bez postawienia w stan oskarżenia i procesu.

Prezydent wyrażał wobec nowego prawa „poważne zastrzeżenia”, ale prawdziwe gromy posypały się ze strony obrońców swobód obywatelskich (np. organizacji ACLU), Demokratów, a także republikańskiego kandydata na prezydenta Rona Paula, który nazwał nową ustawę „krokiem ku tyranii”. Wcześniej dwóch amerykańskich generałów wysokiego szczebla, obecnie w stanie spoczynku, nawoływało prezydenta do zawetowania nowego prawa, określając je jako „chybione i niepotrzebne”.

– Uczciwy proces sądowy przejdzie do przeszłości – pisali generałowie Charles C. Krulak i Joseph P. Hoar. – Dotychczas wojsko mogło pojmać podejrzanego na polu walki, dziś tym polem walki stają się też Stany Zjednoczone. Osama bin Laden może cieszyć się ze zwycięstwa.

Prezydent bronił się tłumacząc, że ustawa gwarantuje fundusze na służbę wojskową i kluczowe programy polityki obronnej USA, które muszą być kontynuowane. Jej realizacja w 2012 r. ma kosztować 662 mld dolarów. Do kontrowersyjnych punktów ustawy Barack Obama wydał prezydencki komentarz (ang. singing statement), w którym zapewnia, że do nieskończonego przetrzymywania bez sądu amerykańskich obywateli nie dopuści i zastrzegł sobie prawo do przeniesienia podejrzanego z wojskowego do cywilnego aresztu.

Ustawę National Defense Authorization Act (NDAA) prezydent podpisał podczas urlopu w Kailua, na Hawajach.

Jednocześnie Obama zatwierdził inną ustawę mającą ukarać Iran za program nuklearny. Nowe prawo nakłada sankcje na zagraniczne instytucje finansowe, zarówno prywatne jak i rządowe, kupujące irańską ropę, także poprzez irański bank centralny. Dopuszcza się jednak zastosowanie, na wniosek prezydenta, wyjątków, by nie zakłócić funkcjonowania rynków ropy w czasach gospodarczej niepewności i nie zrazić sojuszników USA.

Zobacz też:

Tajne więzienia CIA w Rumunii. Opisują byli agenci

Gdzie są ci terroryści i kto ich osądzi

as

Categories: Polityka, Wydarzenia

Comments

 1. Joe B
  Joe B 4 stycznia, 2012, 01:21

  Zajebiste,jak sie chcesz pozbyc naprzyklad zony wystarczy zglosic ze jest terrorysta a oni najpierw ja zamkna potem dla zmazania winy wysla ja w nagrode na wojne ktora moze sie wkrotce rozpoczac w Iranie lub w Korei a jak nie to tak maja ja pod reka bo siedzi w pierdlu do konca zycia.Naprawde gowernent ma zajebista wyobraznie jak z nas zrobic niewolnikow.Aha i prezydent nie wiadomo ktory z kolei jak sobie przypomni ze siedzi taki delikfent w wojskowym pierdlu to MOZE go przeniesc do pierla cywilnego.Gowernent My naprawde Was kochamy jak pies dziada w ciasnej ulicy albo jak rolnik stonke.

  Reply this comment
 2. boomo
  boomo 4 stycznia, 2012, 05:42

  Soviet Union i to z czasow Stalina

  Reply this comment
 3. kobieta z Indii
  kobieta z Indii 4 stycznia, 2012, 05:52

  jade do Ausrtalii, kumpel tam siedzi od 2005 i sobie chwali, tym bardziej ze jak mi napisal, rzad australijski jest pozytywnie nastawiony na nowych emigrantow, a on od roku roku czasu jest juz obywatelem australijskim.a ja tu siedzie od blisko 13-stu lat, i nie moge doprosic sie nawet pozwolenia na prace.

  Reply this comment
 4. Michal
  Michal 4 stycznia, 2012, 20:54

  G.w.o prawda. Orwell ze swoim ‚1984’ nisko sie klania,niczym prorok.

  http://www.infowars.com/obamas-ndaa-signing-statement-is-meaningless/

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*