Niekonwencjonalny polityk znów kandyduje

California Governor Brown
fot. AP/ Jerry Brown kandyduje na gubernatora Kalifornii

71-letni demokrata, Jerry Brown, uznany za najbardziej niekonwencjonalnego amerykańskiego polityka, ponownie ubiega się o stanowisko gubernatora Kalifornii. Dwukrotny burmistrz Oklahomy, prezenter radiowy, przewodniczący partii demokratycznej w swoim stanie oraz prokurator generalny Kalifornii, prowadzi w sondażach przedwyborczych.

Jerry Brown w 1974 roku , mając zaledwie 36 lat, został wybrany gubernatorem Kalifornii, stając się najmłodszym od początku XX wieku amerykańskim guberantorem. Kadencję zakończył w 1983 roku. Zasłynął wówczas z tego, że zrezygnował z zamieszkania w rezydencji należnej najwyższemu urzędnikowi w stanie, w zamian wynajmując  ekskluzywne mieszkanie i zamieniając przysługującą mu limuzynę na amerykańskiego Plymouth’a. Już wówczas był zwolennikiem alternatywnych  źródeł energii oraz komunikacji satelitarnej.

Brown, w młodości uczeń seminarium, a następnie absolwent uniwersytetów Berkeley i Yale, po zakończeniu służby politycznej pojechał do Japonii i Indii, by studiować buddyzm. Według polityka, Kalifornii bardzo  przyda się gubernator ze znajomością filozofii Zen.

W przeszłości Brown trzykrotnie brał udział w kampanii prezydenckiej, ubiegał się także, bez powodzenia, o miejsce w Senacie. Decyzję o kandydowaniu na gubernatora Kalifornii, która stoi na progu bankructwa zmagając się z milionowym zadłużeniem, uzasadnia: „Lubię walkę, lubię konflikty i poszukiwanie ich rozwiązań”.

Przeciwnikiem  Jerrego Browna będzie republikanin Steve Poizner.

MB (CNN)

Copyright ©2010 4NEWSMEDIA. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Categories: Wydarzenia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*