Napływają informacje o domniemanych zamachowcach z Bostonu

Ojciec podejrzanych o zamach bombowy na mecie maratonu w Bostonie oświadczył, że jego młodszy syn, wciąż poszukiwany przez policję na przedmieściach Bostonu, jest bardzo utalentowany i studiuje na drugim roku medycyny w USA. – To prawdziwy anioł – dodał.

fot.FBI/ Bracia

fot.FBI/ Bracia
Dżochar i Tamerlan Carnajew

Kilka godzin po opublikowaniu wizerunków obu młodych mężczyzn media przekazują coraz pełniejszy obraz podejrzanych. Według policji stoją oni zarówno za poniedziałkowym zamachem na mecie maratonu, jak i za zastrzeleniem policjanta w piątek nad ranem czasu polskiego na terenie słynnego Instytutu Technologicznego Massachusetts (MIT).

Ojciec podejrzanych, Anzor Carnajew, który przebywa w Machaczkale, stolicy Dagestanu, rozmawiał z agencją AP przez telefon w piątek. Wcześniej policja zastrzeliła w czasie pościgu starszego brata, 26-letniego Tamerlana; trwa obława na drugiego brata – 19-letniego Dżochara.

Anzor Carnajew dodał, że oczekiwał, iż Dżochar, którego uważa za „bardzo inteligentnego młodego człowieka”, przyjedzie do niego na wakacje.

W maju 2011 roku Dżochar, wówczas kończący prestiżową szkołę średnią, otrzymał stypendium wysokości 2,5 tys. dolarów od miasta Cambridge, w stanie Massachusetts, na kontynuowanie nauki.

Rosyjska „Nowaja Gazieta”, powołując się na amerykańskie media, poinformowała, że rodzina Carnajewów przyjechała do Stanów Zjednoczonych ok. 10 lat temu. Bracia mają jeszcze dwie siostry, które obecnie są poszukiwane przez policję. Rodzina w latach 90. przyjechała z Czeczenii do Kirgistanu, a w 2001 roku do Dagestanu. Według niektórych źródeł po wyjeździe z Dagestanu przez pewien czas zatrzymała się też w Kazachstanie. Następnie wszyscy pojechali do USA.

Rosyjski portal newsru.com napisał, że internauci znaleźli profil Dżochara Carnajewa w serwisie społecznościowym Wkontakte, gdzie jego ostatnią aktywność zarejestrowano w piątek o godz. 5 rano. W danych kontaktowych figurował Boston, a w miejscach edukacji – Machaczkała i Cambridge. Wśród interesujących go grup była „Czeczenia, wszystko o Republice Czeczeńskiej”. Napisał, że mówi po czeczeńsku, a także po angielsku i rosyjsku. Jako swój światopogląd wskazał „islam”, ale jako osobisty cel określił „pieniądze i karierę”.

Dyrektor szkoły w Machaczkale potwierdził, że Dżochar uczył się w pierwszej klasie tej placówki jeden rok; tyle samo do tej szkoły uczęszczał starszy Tamerlan. W 2002 roku Dżochar z Tamerlanem i dwiema siostrami trafili do USA.

Na stronie Cambridge Rindge & Latin School, w której uczył się młodszy z braci, znalazła się informacja, że w lutym 2011 roku uzyskał tytuł „sportowca roku”.

Według agencji Interfax także Tamerlan miał sportowe zainteresowania – w USA profesjonalnie zajmował się mieszanymi sztukami walki. W galerii zdjęć z treningu Tamerlana Carnajewa napisano, że sportowiec wraz z rodziną opuścił Czeczenię na początku lat 90. Miał nadzieję na otrzymanie amerykańskiego obywatelstwa i chciał reprezentować kraj na olimpiadzie w dyscyplinie boksu.

Media odnotowały też, że w 2009 roku Tamerlan został aresztowany za pobicie swojej dziewczyny.

Dżochar i Tamerlan mieszkali razem na Norfolk Street w Cambridge pod Bostonem.

(PAP)

Categories: Wydarzenia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*