Motocykliści rzadziej giną na drogach USA

W ciągu ostatnich dziesięciu lat liczba śmiertelnych wypadków wśród motocyklistów systematycznie rosła. Najnowsze dane jednak napawaja  optymizmem. W zeszłym roku liczba ta bowiem gwałtowanie spadła. Według ekspertów może miec to  związek z sytuacja ekonomiczna. Posiadacze motorow rzadziej wyjezdzaja na drogi.

fot. AP/ Amerykańscy motocykliści rzadziej giną na drogach
fot. AP/ Amerykańscy motocykliści rzadziej giną na drogach

Badania, które opublikowano w czwartek, wskazują, że liczba ofiar śmiertelnych wśród motocyklistów w Stanach Zjednoczonych przez pierwsze dziewięć miesięcy 2009 roku spadła aż o 16%, w porównaniu do tego samego okresu z poprzedniego roku. Ujawnione dane pozwalają prognozować, że w skali całego roku oznacza to spadek liczby ofiar śmiertelnych o 10%, czyli o około 530 ofiar mniej.

Za istotny czynnik wpływający na spadek liczby śmiertelnych wypadków wśród motocyklistów uważa się ogólnie mniejszy ruch spowodowany wysokimi cenami paliwa oraz recesją.

W 2008 roku liczba ofiar śmiertelnych wśród motocyklistów wyniosła 5,290 i była najwyższą w historii.

Badanie, którego autorem jest konsultant ds. bezpieczeństwa, James Hedlund, były funkcjonariusz  federalnej administarcji bezpieczeństwa transportu NHTSA, powstało w oparciu o wstępne dane ze wszystkich 50 stanów dotyczące ofiar śmiertelnych, mimo iż dane z niektórych stanów były wciąż niepełne. Badanie zostało sfinansowane przez stowarzyszenie Governors Highway Safety Association, które reprezentuje agencje ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego w poszczególnych stanach.

Stanach Zjednoczonych wydano w sumie około 7,5 miliona pozwoleń uprawniających do jazdy motocyklem, których zdobycie wymaga przejścia praktycznego treningu bezpieczeństwa. Według danych amerykańskiej Motorcycle Riders Foundation na drogach znajduje się ok. 3 milionów motocyklistów, którzy nie posiadają wymaganych zezwoleń.

AS (AP)

Copyright ©2010 4NEWSMEDIA. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Categories: Wydarzenia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*