Międzypartyjne spotkanie na szczycie

Prezydent USA spotkał się z przedstawicielami Demokratów i Republikanów aby wspólnie poszukiwać sposobów walki z rekordowym bezrobociem, kompromisu w sprawie reformy imigracyjnej oraz możliwości redukcji potężnego deficytu budżetowego.  

Barack Obama powiedział, że konieczne są stopniowe kroki zmierzające do przyjęcia kompleksowego pakietu ustaw stymulującego zatrudnienie w USA, i że oczekuje od obydwu partii pełnego zaangażowania w tej kwestii

Prezydent poinformował o międzypartyjnych rozmowach podczas niespodziewanej wizyty na codziennym briefingu dla prasy. Podkreślił, że ma nadzieję, że uchwalenie przynajmniej wstępnej wersji projektu pozwoli odbudować publiczne zaufanie do polityków w Waszyngtonie.

Swoje wystąpienie prezydent zaczął od żartu, na temat lider Demokratów Harry’ego Reid i przywódcy Republikanów Mitcha McConnella, wspólnie odśnieżających trawnik przed Białym Domem. Ton wypowiedzi, szybko uległ jednak zamianie na bardziej stanowczy, zaznaczając że nie zgodzi się na bezczynność.

McConnell przyznał, że jego partia dostrzega pewne obszary, na których współpraca z prezydentem i Demokratami jest możliwa. Wymienił tutaj inwestycje w elektrownie jądrowe, zielone technologie, prowadzenie odwiertów ropy naftowej u wybrzeży Alaski czy tez renegocjację niektórych umów handlowych.

Barack Obama ma nadzieję na międzypartyjną współpracę zwłaszcza w najbardziej istotnych kwestiach takich jak tworzenie nowych miejsc pracy, reforma opieki zdrowotnej oraz redukcja deficytu budżetowego. To dziedziny, w których dialog przychodził do tej pory najtrudniej.

“Nie zawaham się podchwycić dobrego I konstruktywnego pomysłu wychodzącego od moich przyjaciół z drugiej strony sceny politycznej. Ale nie zawaham się także potępić politycznego uporu” – mówił prezydent.

Dzisiejsze spotkanie z liderami obu partii było pierwszym od prawie dwóch miesięcy. Barack Obama podczas niedawnego orędzia o stanie państwa podkreślał, że ma nadzieje na częstsze dyskusje z przedstawicielami partii republikańskiej.

MNP (NBC)

Copyright ©2010 4NEWSMEDIA. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Categories: Polityka, Wydarzenia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*