Meksykanie i obywatele Dominikany piętnowani na lotnisku w Newark

Pracownicy kontroli bezpieczeństwa na lotnisku Newark Liberty International Airport w stanie New Jersey przez dwa lata piętnowali podczas odpraw Meksykanów i obywateli Dominikany – wynika z raportu federalnego, do którego dotarła gazeta The Star-Ledger.

fot. Lotnisko Newark Liberty International Airport

Dane, które niedawno ujrzały światło dzienne pokazują skalę profilowania rasowego, jakiego imigranci doświadczali na lotnisku w Newark. Niektórzy pracownicy lotniska przyznają, że złośliwość proceduralna niektórych pracowników kontroli bezpieczeństwa wobec Latynosów w 2010 roku pozwoliła im zaskarbić sobie takie przydomki jak m.in. „łowca Meksykanów”.

Rzeczniczka Agencji Bezpieczeństwa Transportu (TSA) zapewniła, że przypadki dyskryminacji odnotowane na lotnisku Newark Liberty są odosobnione w skali kraju, a odpowiednie służby zajęły się wewnętrznym śledztwem w całej sprawie.

Zgodnie z treścią raportu, do którego dotarli dziennikarze gazety The Star-Ledger, niektórzy pracownicy zawsze zatrzymywali pasażerów z Meksyku czy Dominikany podczas kontroli bezpieczeństwa, zadawali im dodatkowe pytania, a następnie kontrolowali paszporty wraz z zawartością bagaży. Okazuje się, że w proceder zaangażowanych było wielu pracowników.

Celem rasowego profilowania na lotnisku miało być zwiększenie liczby pasażerów oddelegowanych do przeszukania. Wszystko to, aby pracownicy lotniska sprawiali wrażenie efektywnych w pracy.

Rzeczniczka TSA, Lisa Farbstein, zapewniła, że czterech przełożonych pracowników lotniska, którzy zezwalali na dyskryminację rasową pasażerów, zostało zwolnionych z zajmowanych stanowisk. Nie wszyscy z nich przyznają się do winy. Część pracowników niższego szczebla potwierdza tę wersję wydarzeń oraz to, że byli instruowani przez przełożonych, aby sprawdzać dokładniej pasażerów z Dominikany i Meksyku. Pozostali jednak twierdzą, że nie doświadczyli tego typu presji.

AS

Zobacz także:

6-letnia Polka zatrzymana na lotnisku w Newark

Polska ambasada protestuje: Nasze dzieci to nie przynęta

Categories: Nowy Jork, Wydarzenia

Comments

 1. kicha
  kicha 16 czerwca, 2011, 11:26

  To Polakom dali juz spokuj ?????

  Reply this comment
  • klim z chicago
   klim z chicago 16 czerwca, 2011, 21:40

   nie, nie dali, moja siostra odwiedzila mnie w zeszlym roku i ja tak samo przetrzepali, a w tym roku moja tesciowa.

   Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*