Masowe aresztowania protestujących w Chicago

Protesty obywateli niezadowolonych z obecnej sytuacji ekonomicznej w USA rozlały się na całą Amerykę. Ubiegłej nocy protestowali także mieszkańcy Chicago. Policja aresztowała tam ok. 175 osób.

fot. chicagotribune/ Chicagowska policja gotowa do interwencji

Chicagowskie protesty zostały zainspirowane działaniami ruchu Occupy Wall Street, który od kilku tygodni zakłóca spokój nowojorskiej metropolii. Dotychczas protestujący w Chicago pikietowali przez 23 dni przed budynkiem Banku Rezerwy Federalnej, jednak ubiegłej nocy po raz pierwszy odbyli marsz przez centrum.

W przemarszu przez centrum Wietrznego Miasta ubiegłej nocy wzięło udział ok. 2 tys. protestujących. Swój pochód zakończyli w Grant Parku, gdzie w 1968 roku doszło do antywojennych protestów.

Powodem aresztowania części protestujących było zakłócanie nocą spokoju w parku, gdzie rozstawiono namioty. Solidarni z aresztowanymi z samego rana zebrali się przed komisariatem policji w South Loop, gdzie domagali się uwolnienia protestujących. Kiedy aresztowani w nocy obywatele wyłonili się z budynku komisariatu posypały się oklaski.

Wietrzne Miasto to zaledwie jedno z miejsc na mapie całego globu, gdzie doszło do podobnych zamieszek. Z protestującymi zmagają się władze w Azji i Europie. Jak dotąd w USA obywatele wyszli na ulice w Waszyngtonie, Bostonie, Los Angeles, Miami i Nowym Jorku.

Zobacz: Ameryka popiera Occupy Wall Street. Do protestów dołącza świat

Aktywiści okupujący od miesiąca Wall Street stronią od polityki, nie chcą by utożsamiać ich z jakąkolwiek opcją, a za cel ataku wybrali sobie wielkie korporacje i 1 proc. najbogatszych, walcząc o prawa 99 proc. zwykłych i mniej zamożnych Amerykanów. Wielu z nich bardzo dotkliwie odczuło recesję: stracili domy, pracę, ubezpieczenie medyczne i znikąd nie otrzymali pomocy. W tym samym czasie banki i w dużej mierze odpowiedzialne za finansowy krach dostały miliardy dolarów z pieniędzy podatników.

Zobacz: Amerykańska jesień trwa. Trzeci dzień protestów na Wall Street. Zobacz zdjęcia

AS

Categories: Wydarzenia

Comments

 1. Niezalezny
  Niezalezny 16 października, 2011, 17:45

  Protestowali przed Budynkiem Federalnej Rezerwy. Dlaczego tych co protestuha przed Wall Street nie aresztuja. Sa aresztowani co protestuja przeciwko FED.

  Reply this comment
 2. Joe B
  Joe B 16 października, 2011, 17:57

  Policja niech nie zamyka bo przestaniemy na nich placic oni maja byc za ludnoscia a nie przeciwko.A governent niech sie bieze do roboty bo my nie bedziemy utrzymywac ich samych i ich rodzin na wysokich stanowiskach ktore sami powymyslali za kosmiczne pieniadze siedza i pierdza w stolki.Mamy juz dosyc korupcji i sielanki.My nie jestesmy ich niewolnikami najwyzszy czas wbic to sobie do mozgownic.

  Reply this comment
 3. kobieta
  kobieta 17 października, 2011, 06:09

  Masz racje !!!

  Reply this comment
 4. reglasz stefan
  reglasz stefan 17 października, 2011, 10:19

  Do Joe B.: ciekaw jestem czy i jak uda sie marzenie o: „wbijanie do mozgownic” prawd o … niewolnikach …

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*