Królowa Elżbieta w ONZ i Strefie Zero

Królowa Elżbieta złożyła we wtorek 5-godzinną wizytę w Nowym Jorku. Brytyjska monarchini złożyła hołd ofiarom ataków terrorystycznych z 11 września i wygłosiła przemówienie na forum Organizacji Narodów Zjednoczonych.

fot. AP/ Królowa Elżbieta spędziła w Nowym Jorku 5 godzin

84-letnia Elżbieta ostatni raz przemawiała przed zgromadzeniem ONZ w wieku 31 lat – w 1957 roku – czyli cztery lata po tym, jak została koronowana na królową. W swoim dzisiejszym wystąpieniu monarchini mówiła o  potrzebie jedności i pokoju na świecie.

Brytyjska królowa uczciła także pamięć ofiar zamachów terrorystycznych z 11 września 2001 roku. W miejscu, gdzie stały wieże World Trade Center, złożyła wieniec.

Na miejscu tragedii Elżbieta II rozmawiała z rodzinami brytyjskich i amerykańskich ofiar ataku terrorystów z Al-Kaidy. Towarzyszył jej mąż, Książę Edynburgu.

W poniedziałek królowa angielska odwiedziła studio filmowe w Toronto oraz siedzibę firmy Research in Motion – producenta komputerów kieszonkowych BlackBerry. Wizyta monarchini w Kanadzie towarzyszyła obchodom 143. rocznicy powołania państwa do życia oraz stulecia powstania marynarki wojennej. Jako głowa państwa, brytyjska królowa pełni głównie funkcje symboliczne i reprezentacyjne.

MO (MSNBC)

Copyright ©2010 4NEWSMEDIA. Wszelkie prawa zastrzeżone

Categories: Wydarzenia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*