Głosowanie korespondencyjne – ważne informacje

Po raz pierwszy w najbliższych wyborach parlamentarnych będzie można głosować nie wychodząc nawet z domu. Ta wygodna forma głosowania została wprowadzona podczas ostatniej nowelizacji prawa wyborczego.

– Należy zwrócić się do konsulatu najpóźniej na 15 dni przed głosowaniem i wyrazić chęć głosowania korespondencyjnego – powiedziała nam Beata Tokaj, dyrektor Zespołu Prawnego i Organizacji Wyborów Państwowej Komisji Wyborczej w Warszawie. Dyrektor Tokaj podkreśla, że wystarczy zadzwonić lub nawet wysłać e-mail aby móc głosować korespondencyjnie.

– Istotne jest jednak, aby zgłoszenie zawierało nazwisko i imiona, imię ojca, datę urodzenia, numer ewidencyjny PESEL, oznaczenie miejsca pobytu wyborcy za granicą, numer ważnego polskiego paszportu a także miejsce i datę jego wydania, miejsce wpisania wyborcy do rejestru wyborców – w przypadku obywateli polskich czasowo przebywających za granicą, a także oznaczenie adresu, na który ma być wysłany pakiet wyborczy – mówi dyr. Beata Tokaj. Po otrzymaniu zgłoszenia konsulat wysyła pakiet wyborczy zawierający zaadresowaną kopertę zwrotną, kartę bądź karty do głosowania, kopertę na kartę bądź karty do głosowania, oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu na karcie do głosowania oraz instrukcję głosowania.

– Wyborca głosujący korespondencyjnie po wypełnieniu karty do głosowania wkłada ją do koperty na kartę do głosowania, którą zakleja, a następnie kopertę tę wkłada do koperty zwrotnej łącznie z podpisanym oświadczeniem i przesyła ją na własny koszt na adres właściwego konsula – przypomina dyr. Tokaj. Ważne, aby koperta z naszym głosem dotarła do konsulatu najpóźniej na 3 dni przed głosowaniem, należy więc pamiętać, aby nie czekać do ostatniej chwili. Wszystkie koperty konsul przekazuje komisji wyborczej i są one wrzucane do urny wyborczej w dniu głosowania.

Głosowanie korespondencyjne jest więc nieskomplikowane i wyjątkowo wygodne. Ta forma oddania głosu może być szczególnie istotna w przypadku osób starszych, niepełnosprawnych, mieszkających daleko od komisji wyborczych lub po prostu planujących wyjazd urlopowy w tym czasie. Pamiętajmy jednak, nie czekajmy do ostatniej chwili. Możemy wyrazić chęć głosowania korespondencyjnego najpóźniej do poniedziałku 26 września a koperta z naszym głosem (oraz podpisanym oświadczeniem) musi dotrzeć do konsulatu najpóźniej na trzy dni przed dniem.

Zadzwoń już dzisiaj lub wyślij e-mail. Pamiętaj, masz czas tylko do poniedziałku 26 września.

Inicjatywa POLONIA GŁOSUJE uruchomiła stronę internetową. Pod adresem: www.poloniaglosuje.info znajduje się szereg przydatnych informacji, w tym spis wszystkich kandydatów do Sejmu i Senatu. Dodatkowo, istnieje możliwość zarejestronania się online (przekierowanie na specjalny serwis MSZ). Na stronie są także publikowane aktualności związane z wyborami.

Komunikat nr 4 z dnia 20 września 2011 r.

Konsulatu Generalnego RP w  Chicago w sprawie

wyborów do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej

W związku z licznymi zapytaniami Konsulat Generalny RP w Chicago uprzejmie informuje, że zgłoszenia w celu głosowania korespondencyjnego będą przyjmowane do 26 września 2011 r., (poniedziałek) do godziny 16:30.

 

Równocześnie przypominamy, że zgłoszenia w celu głosowania osobistego będą przyjmowane do 6 października 2011 r. (czwartek) do godziny 19:00.

Czytaj także:

Komunikat wyborczy Konsulatu Generalnego RP w Chicago

Categories: Wydarzenia

Comments

 1. Jagoda
  Jagoda 23 września, 2011, 15:13

  Przebywam czasowo (zielona karta) w Kolorado. Chciałabym wziąć udział w wyborach, ale mam wątpliwosci, czy po rejestracji online moge rownież głosować online?
  Pozdrawiam….

  Reply this comment
 2. Peter
  Peter 23 września, 2011, 15:26

  Jagoda, najlepiej zapytac o to inicjatorow akcji POLONIA GLOSUJE ( http://www.poloniaglosuje.info ). Wyslij do nich maila, powinni odpowiedziec. Bedzie najbardziej wiarygodna informacja.
  piotrek

  Reply this comment
 3. Ala
  Ala 23 września, 2011, 15:30

  Niech wszystkich deportuja lacznie ze swoimi przodkami ,przeciez zawsze kiedys ktos byl ,jest i bedzie nielegalnie ,tu strzyga a tu gola ,tzn wpuszczaja i lapia a czesci swiadomie pozwalaja zostac bo kto by na tych leniow robil jak nielegalni niewolnicy ,zawsze USA na tym sie opiera.

  Reply this comment
 4. Jagoda
  Jagoda 23 września, 2011, 15:40

  Tak zrobię – dziękuje i pozdrawiam Piotr

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*