Joe Liberman przechodzi na emeryturę

– Zdecydowałem, że nadszedł czas, by zmienić stronę na nowy rozdział – metaforycznie o swojej decyzji przejścia na polityczną emeryturę mówił podczas konferencji prasowej w środę niezależny senator z Connecticut, Joe Liberman. Były kandydat na wiceprezydenta USA z 2000 roku poinformował, że złoży urząd w przyszłym roku.

fot.Getty Images/ Senator Joe Liberman poinformował o zakończeniu kariery politycznej

Wielu obserwatorów amerykańskiej sceny politycznej przewidywało, że spadek popularności rozpoznawalnego powszechnie polityka będzie dla niego dużym wyzwaniem w czasie reelekcji.

Na kilka godzin przed wystąpieniem Libermana potwierdzającym jego decyzję o zakończeniu kariery politycznej o możliwości ubiegania się o wakat po nim w Senacie poinformowała była sekretarz stanu Connecticut Susan Bysiewicz, ciesząca się dużą popularnością Amerykanka z polskimi korzeniami.

68-letni Joe Liberman był przez znaczną część sprawowania urzędów wybieralnych Demokratą. W 2000 r. kandydował na wiceprezydenta u boku Ala Gore’a. Był pierwszym w historii kandydatem żydowskiego pochodzenia na to stanowisko.

Po rezygnacji Ala Gore’a z ubiegania się o prezydenturę w 2004 Lieberman zgłosił swoją kandydaturę, jednak bez powodzenia na wygraną.  

Po ataku terrorystycznym na USA z 11 września 2001 r. Lieberman poparł   „wojnę z terroryzmem” George’a Busha i związał się z Republikanami.

W 2006 r. został wybrany  jako senator niezależny. W ostatnich  wyborach na prezydenta poparł republikańskiego kandydata Johna McCaina przeciw Barackowi Obamie.

MB

Categories: Polityka, Wydarzenia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*