Jimmy Carter. Prezydent, który wciąż pełni służbę

Prezydent Stanów Zjednoczonych w latach 1977-1981, laureat Pokojowej Nagrody Nobla i założyciel fundacji Carter Centre, Jimmy Carter jest niebywałym zjawiskiem w międzynarodowej polityce: jest skromnym człowiekiem z zasadami. Choć ma dziś 86 lat, wciąż aktywnie działa na rzecz praw człowieka oraz ofiar chorób i klęsk żywiołowych.

fot. TheCarterCenter.org/ Prezydent Jimmy Carter

James Carter, 39. prezydent USA, od 30 lat – od momentu założenia wspólnie z żoną Rosalynn w 1982 roku fundacji Carter Centre w rodzinnym mieście Plains, w stanie Georgia – zwalcza takie choroby zwrotnikowe jak ślepota rzeczna czy pasożytnicza drakunkuloza, zwana potocznie „guinea worm”. Na tę ostatnią w 1986 roku cierpiało ponad 3 mln osób w 20 krajach. Dziś, dzięki fundacji, udało się ją już praktycznie zmieść z powierzchni ziemi –  występuje prawie wyłącznie w Sudanie, a liczba chorych sięga poniżej 2 tysięcy.

Obywatel świata, a jednak stroniący od wykorzystywania swojej pozycji do gromadzenia bogactwa, tej jesieni, jak co roku w ramach akcji organizacji Habitat for Humanity, będzie pomagał z rzeszą wolontariuszy budować domy, tym razem na Haiti. Jako członek organizacji Nelsona Mandeli „The Elders” regularnie odwiedza najbardziej niespokojne tereny, by negocjować unikanie konfliktów i rozlewu krwi z szacunku do życia drugiego człowieka.

Wiedziony wiarą baptystyczną i siłą 65-letniego związku z Rosalynn, były inżynier, hodowca orzechów ziemnych i oficer marynarki zapoczątkował model poprezydenckiej aktywności, który próbuje naśladować także Bill Clinton.

Laureata Pokojowej Nagrody Nobla (2002r.) dumą napawa fakt, że za jego prezydentury „USA nie zrzuciły żadnej bomby, nie wystrzeliły pocisku ani nie wzięły udziału w żadnej wojnie.”

Jako prezydent James Earl Carter, Jr. mógł pochwalić się osiągnięciami w polityce zagranicznej, do której zaliczane są m.in. traktat o Kanale Panamskim (zobowiązujący USA do przekazania kanału do 31 grudnia 1999 roku); porozumienie Camp David (które doprowadziło do traktatu pokojowego między Egiptem a Izraelem) czy układ ze Związkiem Radzieckim o ograniczeniu zbrojeń (SALT II) oraz nawiązanie stosunków dyplomatycznych z Chińską Republiką Ludową.

Zobacz materiał filmowy opowiadający o walce fundacji Carter Centre z chorobą pasożytniczą drakunkulozą. Będzie to już wkrótce druga choroba (po ospie), która zostanie unicestwiona…

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=ub-GeNNL1fg&feature=relmfu[/youtube]

as (Observer, Carter Centre)

Categories: Wydarzenia

Comments

 1. kicia
  kicia 7 października, 2011, 19:21

  Tylko podziwiac! Wytrwalosci w tym, co Pan czyni. Zycze duzo zdrowia! Szkoda, ze inni sa „inni” ….

  Reply this comment
 2. Grabarz Cmentarny
  Grabarz Cmentarny 7 października, 2011, 22:26

  To człowiek dawnej generacji Amerykańskiej, Cartera generacja, która trzymała wolność i dobrobyt w Ameryce.
  Takich ludzi jak On „Jimi Carter” juz prawie nie ma.

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*