Ile zarabia "dobry" żebrak? Nawet 100 tys. dolarów rocznie

Gary Thompson od lat udaje cierpiącego na poważne zaburzenia rozwoju żebraka. Udaje bardzo skutecznie, bo – jak sam mówi – do jego kieszeni trafia co roku nawet 100 tys. dolarów. W rzeczywistości Gary nie ma problemów z mówieniem i niedowładem rąk, lecz jedynie z chodzeniem. Rola upośledzonego mężczyzny jest jednak bardziej opłacalna.

fot. Gary Thompson przyznaje, że dzięku udawaniu upośledzenia zarabia około 100 tys. dolarów rocznie

fot. Gary Thompson przyznaje, że dzięku udawaniu upośledzenia zarabia około 100 tys. dolarów rocznie

Mieszkańcy Lexington w Kentucky, upośledzonego mężczyznę, poruszającego się na wózku inwalidzkim znają dobrze. Wśród wielu z nich budzi litość, która przekłada się na pieniężne datki. Często hojne.

„Choć nie mogę chodzić, jestem zupełnie normalny. Ale to pomaga, kiedy udaje się upośledzonego” – mówi przed kamerą lokalnej stacji WLEX uśmiechający się z wózka inwalidzkiego mężczyzna. Gary Thompson przyznaje, że nie ma problemów z poruszaniem rękami ani z mową, ale to dzięki pozorowaniu upośledzenia zarabia zdecydowanie więcej niż inni żebracy proszący o pomoc na ulicach Lexington w Kentucky. „Jestem tutaj najlepszy” – mówi, że śmiechem, porównując swoje umiejętności do „dobrego aktora”. A za dobrą grę aktorską słono się płaci. „Zarabiam od 60 do 100 tys. dolarów rocznie”- mówi do kamery żebrak.

30-letni mężczyzna pochodzący z Teksasu od kilku lat „pracuje” w Lexington. Dziennikarze  WLEX rozmawiali z nim wkrótce po tym, jak lokalna policja ostrzegała mieszkańców przed oszustem udającym kalekę i żerującym na ludkiem współczuciu. Thompson z wykształcenia jest logopedą. Dzięki temu jego „problemy z mową” wydają się wiarygodne.

Przed kamerami telewizyjnymi Thompson nie tylko nie zaprzeczał prawdzie, ale wręcz z dumą podkreślał swoje „umiejętności”. Mężczyzna przed uległ wypadkowi samochodowemu, w wyniku którego nie może chodzić. Za uszczerbek na zdrowiu koncern Honda wypłacił mu w sumie 2,5 mln dolarów odszkodowania. „Te pieniądze dawno temu się rozeszły” – przyznaje Thompson.

Mimo, że jego oszukańczy proceder nie tylko został zdemaskowany, ale także uwieczniony na nagraniu, Gary Thompson nie zamierza rezygnować ze swej dobrze płatnej „pracy”.

 

mp

Categories: Wydarzenia
Tags: oszustwo, żebrak

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*