Huragan Earl zmierza ku wschodniemu wybrzeżu

Potężny huragan Earl zmierza w kierunku wschodnich wybrzeży USA. Chociaż żywioł najprawdopodobniej nie uderzy centralnie w ląd, to przejdzie wystarczająco blisko, by wyrządzić poważne szkody. Lokalne władze już teraz mówią o konieczności ewakuacji stanów w pasie od Karoliny Południowej aż po Nową Anglię.

fot. Huragan Earl dotrze do wybrzeży USA pod koniec tygodnia

Minionej nocy Earl, któż jest już huraganem 4 kategorii, przeszedł przez Karaiby. We wtorek dotarł nad północne Wyspy Dziewicze. Wiatr przekraczający w porywach 200 km/h na godzinę wyrządził duże szkody, a woda wdarła się do budynków położonych najbliżej oceanu. Nie ma informacji o rannych i ofiarach śmiertelnych.

Earl porusza się z prędkością około 25 km/k i zmierza wprost w kierunku wybrzeży stanów Karolina Północna i Południowa. Według meteorologów z Krajowego Centrum Huraganów z Miami, żywioł dotrze do wschodniego wybrzeża USA najprawdopodobniej w piątek. W ciągu kolejnych pięciu dni będzie przesuwał się wzdłuż linii brzegowej aż po Massachusetts, jednak już jako huragan kategorii 2.

Trwający sześć tygodni sezon huraganowy rozpoczął się 1 czerwca. Dotychczas powstało już pięć burz tropikalnych, z których trzy przekształciły się w huragany. Szczyt sezonu huraganowego przypada zazwyczaj dopiero na okres od połowy sierpnia do października.

Huragany są tym silniejsze, im cieplejsza jest woda w oceanach, a zdaniem naukowców w tym roku temperatura Atlantyku jest wyjątkowo wysoka.

MNP (CNN, IAR)

Copyright ©2010 4NEWSMEDIA. Wszelkie prawa zastrzeżone

Categories: Wydarzenia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*