Hillary Clinton faworytką w prezydenckim wyścigu w 2016

Ona sama twierdzi, że zakończyła swoją wieloletnią przygodę z polityką. Analitycy z Quinnipiac Institute dowodzą, że miałaby ogromną szansę na wygraną w wyborach prezydenckich w 2016 roku. Czy opublikowany właśnie sondaż sprawi, że Hillary Clinton, była Sekretarz Stanu i pierwsza dama rozważy powrót do polityki?

fot. Hillary Clinton po raz ostatni opuszcza swoje biuro w Departamecie Stanu

fot. Hillary Clinton po raz ostatni opuszcza swoje biuro w Departamecie Stanu

Spekulacje na temat ewentualnego startu Hillary Clinton w wyborach prezydenckich w 2016 roku nie cichną. Oficjalnie była Sekretarz Stanu złożyła pełniony urząd w styczniu 2013 roku. Amerykańska polityk zapewniła, że po ponad 30 latach publicznej służby chce wycofać się z polityki. Niektórzy podejrzewają jednak, że rezygnacja z funkcji Sekretarz Stanu to jedynie wymówka, aby nabrać sił i rozpocząć przygotowania przed wyścigiem o fotel prezydencki w 2016 roku.

Zobacz także: Hillary Clinton żegna się z polityką

Opinia publiczna wciąż darzy byłą pierwszą damę sympatią oraz zaufaniem. Opublikowany w czwartek sondaż  ewentualnych kandydatów do Białego Domu na następną kadencję pokazał, że Hillary Clinton jak na razie wygrałaby z każdym kandydatem z Partii Republikańskiej.

W sondażu Quinnipiac poll Hillary Clinton uzyskała przewagę nawet nad gubernatorem Chrisem Christie. Była Sekretarz Stanu mogłaby liczyć na 45 proc., a Republikanin na 37 proc. głosów. Gdyby Demokratka musiała zmierzyć się z senatorem Marco Rubio czy Paulem Ryanem, jej przewaga byłaby jeszcze bardziej miażdżąca (50 proc. do 34 proc. i 38 proc.).

Peter Brown, z Quinnipiac University Polling Institute twierdzi, że gdyby Hillary Clinton wystartowała w wyborach prezydenckich w 2016 roku, miałaby na starcie bardzo dużą przewagę. „Jest najbardziej rozpoznawalnym politykiem, a ostatnie 20 lat służby publicznej pozwoliło jej stworzyć bardzo pozytywny wizerunek”, twierdzi Brown. „Warto jednak zauważyć, że w 2006 roku, kiedy stawała do boju ze stosunkowo nieznanym wówczas Barackiem Obamą, poniosła porażkę”, dodaje.

Jeśli chodzi o pozostałych Demokratów, w sondażu nie wypadli oni już tak dobrze. Christie miałby szansę na zwycięstwo z Joe Bidenem (43 do 40 proc.). Biden wygrałby zaś z Rubio (45 do 38 proc.).

Brown twierdzi, że wyniki czwartkowego sondażu powinny skłonić Republikanów do tego, aby dać szansę Christie. Zdaniem analityka Christie radzi sobie lepiej niż potencjalne wschodzące gwiazdy polityki Demokratów, takie jak Cuomo.

W telefonicznym badaniu Quinnipiac wzięło udział ponad 1900 ankietowanych. Zostało ono przeprowadzone między 27 lutego, a 4 marca.

AS

Categories: Wydarzenia

Comments

 1. Liah Epheb
  Liah Epheb 8 marca, 2013, 12:55

  Jakie przygotowanie? Mało kto jest tak dobrze przygotowany do/w polityce jak Ms H.R.Clinton! To Ameryka, US, nie jest w stanie przyjąć na prezydenta mądrej, statecznej kobiety. Głupawego chłopa…TAK! Ale woman…NOT YET! Może nigdy.
  Ma Ona ździebko czasu do realnego wyścigu po prezydenturę. A jednak, zagrozi jej każdy śmiały i młodszy zawodnik z jej własnej partii.
  Chyba, że mędrcy z GOP wystawią kogoś w rodzaju Sary P.

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*