Georgia. Nielegalni imigranci bez możliwości studiowania w szkołach wyższych?

Prawo znajdujące sie w legislaturze stanowej już zostało zaaprobowane przez Senat; wczoraj większością głosów przeszło także przez stosowny komitet w izbie niższej. Nad nielegalnymi imigrantami zbierają się czarne chmury. Jeśli Izba Reprezentantów przegłosuje ustawę nr 4578 drzwi publicznych uczelni w Georgii zostaną zamknięte przed osobami bez udokumentowanego pobytu w USA.

fot. Wszystko wskazuje na to, że Georgia zakaże nielegalnym imigrantom studiowania w publicznych szkołach wyższych

Senat przegłosował ustawę już 5 marca. Wówczas senator Barry Loudermilk, sponsor nowego prawa przekonywał: „Jednym z argumentów, który obecnie słyszymy jest to, że nie ma nic złego w tym, by osoby, które są tu nielegalnie pobierały naukę na uniwersytecie, ponieważ  jest to dla nich sposób na rozwój i stanie się produktywnym członkami społeczeństwa. Jednak zatrudnianie kogoś, kto jest w tym państwie nielegalnie jest przestępstwem federalnym”.

W czasie poniedziałkowego przesłuchania w izbie niższej, kontrolowanej przez Republikanów, wystąpiła także Suttiwan Cox, założycielka i dyrektorka Path Academy, szkoły czarterowej z miejscowości Brookhaven, gdzie większość uczniów to Latynosi. Jej zdaniem uniemożliwienie nielegalnym imigrantom kontynuowania nauki w szkołach wyższych oznacza, że alternatywą dla młodych ludzi jest ulica. „Będą na was napadać i okradać. Co wtedy zrobicie? Będziecie budowali więcej więzień zamiast inwestować w dzieci?” – pytała stanowych ustawodawców wzburzona pedagog z Georgii.

Losy ustawy wydają się jednak przesądzone. W zdominowanym przez Republikanów Kongresie nie ma sypatii dla nielegalnej imigracji. Warto przypomnieć, że w maju ubiegłego roku w Georgii weszło w życie najsurowsze w kraju antyimigracyjne prawo. Za posiadanie fałszywych dokumentów w celu zdobycia pracy grozi 15 lat więzienia i 250 tys.dol. grzywny, na rok za kratki można trafić za szmuglownie ludzi, dodatkowo policja ma prawo sprawdzić status imigracyjny podejrzanego o popełnienie przestępstwa. W miesiąc później  przepisy zostały zaskarżone w sądzie federalnym. Sędzia Thomas Thrash  wstrzymał obwiązywanie części regulacji zawartych w HB 87, m.in za absurdalne uznając zapisy nakładające kary więzienia za przewóz nielegalnych imigrantów.

MB

Zobacz także:

Najsurowsze w USA przepisy imigracyjne podpisane

Categories: Wydarzenia

Comments

 1. ojciec dyrektor
  ojciec dyrektor 21 marca, 2012, 20:36

  Ślepi i głusi a w dodatku idioci. Na tym samym portalu niedawo czytałem jakie to straty poniósł stan Alabama po wprowadzenu drastycznych praw antyimigracyjnych,od czerwca do grudnia 2011,czyl w okresie 6 miesięcy stracili 17 miliardów zielonych. Jeszcze raz IDIOCI,podcinają gałąż na której sami siedzą.

  Reply this comment
 2. native
  native 21 marca, 2012, 21:45

  i ktos co wabi sie: „łociec dyrektor” (PGR-u w onkach lub tarnowie ?) uwza sie za normalnego ????????????????????

  Reply this comment
 3. native
  native 21 marca, 2012, 21:46

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*