Ekonomiczny Nobel dla Amerykanów

Profesorowie Alvin Roth i Lloyd Shapley zostali laureatami Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii. Amerykanie zostali wyróżnieni za swą „teorię stabilnych alokacji i wykorzystanie projektowania rynku”.

fot. Wikipedia/ Laureaci Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii: (od lewej) Alvin Roth i Lloyd Shapley

Prof. Lloyd Shapley ma 89 lat jest emerytowanym profesorem University of California w Los Angeles. Podczas swej długiej i bogatej kariery naukowej Shapley poświęcił się m.in. teorii gier i jej badaniom.  Alvin Roth ma 60 lat, jest absolwentem Columbia University i wykładowcą ekonomii w Harvard Business School. Podobnie jak Shapley zjamuje się teorią gier, oraz projektowaniem rynku i ekonomią eksperymentalną.

Amerykanie Nagrodę Nobla w dziedzinie ekonomii otrzymali za „teorię stabilnego dostosowania i wykorzystanie projektowania rynku”. Docenione zostały ich prace nad metodami maksymalnie efektywnego dopasowywania do siebie różnych czynników na rynku. Jak pisze PAP, Laureaci opracowali metodę, która w najbardziej efektywny sposób dopasowuje np. studentów do szkół, a dawców organów do potrzebujących.

Komitet noblowski w uzsadanieniu przyznania nagrody podkreślił także, że amerykańscy ekonomiści „przeszli przez cały proces naukowy, od sformułowania teorii, przez badania empiryczne, po praktyczne zaprojektowanie instytucji, działających na danym rynku”.

Nagroda Nobla w dziedzinie ekonomii jest najmłodszą ze wszystkich Nobli i jako jedyna nie została przewidziana w testamencie jej fundatora. Jest to Nagroda Banku Szwecji w dziedzinie nauk ekonomicznych dla uczczenia pamięci Alfreda Nobla . Ufundował ją w 1968 roku Centralny Bank Szwedzki z okazji 300-lecia swojego istnienia. Zgodę na przyznawanie ekonomicznego Nobla dopiero w 1969 roku wyraził komitet noblowski i od tego czasu wyróżnienie to jest przyznawane co roku.

in

Categories: Wydarzenia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*