Dziś Dzień Pamięci Narodowej

Ostatni poniedziałek maja jest tradycyjnie obchodzony w USA jako Memorial Day czyli Dzień Pamięci Narodowej. W tym dniu wspominamy żołnierzy amerykańskich poległych na różnych frontach, w różnych zakątkach świata.

Podczas swojego wystąpienia z okazji Memorial Day prezydent Barack Obama przypomniał, że wszyscy jesteśmy winni pamięć bohaterom kraju w którym żyjemy.  „Obchodzimy to święto nie tylko ku pamięci tych, którzy nosili mundury tego kraju, lecz tych spośród nich – którzy zginęli na służbie. Chcemy, więc uczcić tych, którzy oddali swoje życie w obronie swoich współobywateli. Którzy dali dowód ostatecznego poświęcenia ochronie Stanów Zjednoczonych Ameryki” – powiedział prezydent w swoim wystąpieniu.

fot. AP/ Ostatni poniedziałek maja obchodzimy w USA dzień pamięci o poległych żółnierzach

Dzień Pamięci jest świętem federalnym. Początkowo (oficjalnie od 1868 roku – na mocy rozkazu generała Johna Logana) Memorial Day był świętem ku pamięci żołnierzy poległych w wojnie secesyjnej. Święto to również miało być kolejnym krokiem ku narodowemu pojednaniu.
Pierwotna nazwa  (Decoration Day) tego święta pochodzi od składania kwiatów na grobach żołnierzy: pierwsze tego typu zorganizowane oddawania czci poległym żołnierzom, miało miejsce jeszcze przed zakończeniem wojny secesyjnej! Świadczyć ma o tym dedykacja hymnu z 1867 roku („Kneel Where Our Loves are Sleeping”) – „Kobietom Południa, które składały kwiaty na grobach poległych Konfederatów”.

Memorial Day był różnie obchodzony w różnych stanach. Do 1890 roku obchodziły go praktycznie wszystkie stany Północy.
Aż do czasów po pierwszej wojnie światowej (gdy charakter święta zmienił się i jest ono obchodzone, by uczcić pamięć wszystkich Amerykanów, którzy polegli w jakiejkolwiek wojnie – nie tylko secesyjnej) Memorial Day nie był obchodzony w południowych stanach.
Pomimo ustawy o świętach federalnych z 1971 roku, do dzisiaj część stanów Południa obchodzi dodatkowe uroczystości upamiętniające poległych żołnierzy Konfederacji.

Przez lata, uroczystości Memorial Day traciły na oprawie. Pierwsza od 60 lat parada z tej okazji, odbyła się w Waszyngtonie w 2004 roku.
Aby przypomnieć Amerykanom o sensie tego święta, w 2000 roku przyjęta została rezolucja „Narodowy moment upamiętnienia”, która wzywa, aby o godz.15.00 lokalnego czasu, wszyscy Amerykanie „dobrowolnie i na własny sposób zatrzymali się na chwilę w zadumie i milczeniu, składając hołd i upamiętniając amerykańskich żołnierzy poległych na służbie”.

Centralne państwowe uroczystości odbywają się tradycyjnie na cmentarzu wojskowym w Arlington w będzie stanie Virginia. W tym roku obchodom przewodniczyć będzie wiceprezydent Joe Biden. Prezydent Obama weźmie udział w uroczystościach na cmentarzu wojskowym w Elwood, w Illinois.

MNP (inf.wł., www.polska-usa.pl)

Copyright ©2010 4NEWSMEDIA. Wszelkie prawa zastrzeżone

Categories: Wydarzenia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*