Dyskusja wokół obywatelstwa dla dzieci nielegalnych, trwa

Pomimo niewielkich szans na powodzenie ich inicjatywy, Republikanie chcą doprowadzić do zmian w Konstytucji – a konkretnie zmian w jej interpretacji – na mocy których, dzieci nielegalnych imigrantów nie otrzymywałyby automatycznie obywatelstwa USA. Lider GOP w Kongresie John Boehner oświadczył w niedzielę, że takie rozwiązanie jest z pewnością „godne rozważenia”.

fot. Republikanie uważają, że automatyczne obywatelstwo dla dzieci nielegalnych imigrantów jest magnesem do łamania imigarcyjnego prawa

Boehner, który przewodniczy Republikanom w Izbie Reprezentantów dołączył do lidera GOP w Senacie Mitcha McConnella, który także nawołuje amerykańskich polityków aby dokładnie przyjrzeli się kwestii nabywania obywatelstwa przez dzieci nielegalnych imigrantów. Grupa wpływach konserwatywnych polityków uważa, że automatyczne obywatelstwo jest magnesem przyciągającym do USA jeszcze większą rzesze osób i nakłania tysiące osób do łamania prawa.

„Mamy poważny problem. Dając nielegalnym imigrantom prezent w postaci obywatelstwa dl ich dzieci, przyciągamy do Stanów Zjednoczonych więcej osób” – powiedział Boehner w programie „Meet the Press” na antenie stacji NBC. „Myślę że już najwyższa pora aby zabezpieczyć nasze granice, zacząć egzekwować obowiązujące prawo i rozpocząć dyskusję na temat 14 Poprawki i jej konsekwencji” –dodał lider Republikanów.

„W wielu miejscach naszego kraju szkoły i szpitale są oblegane przez nielegalnych imigrantów, którzy przybyli tutaj po to, aby ich dzieci zostały amerykańskimi obywatelami”.

Wiele osób nie zgadza się jednak z takim stanowiskiem. Michael Wilders, prawnik imigracyjny powiedział stacji FoXNews, że imigranci nie przybywają z zamiarem posiadania dzieci, które będą obywatelami USA. Obywatelstwo dla dzieci to przywilej dla nich samych, nie zaś dla rodziców, którzy muszą czekać do pełnoletniości potomstwa, które może ich sponsorować dopiero po ukończeniu 21 roku życia.

Fakt posiadania dziecka, które ma amerykański paszport jest jednak często wykorzystywany przez nielegalnych imigrantów. Bronią się oni przed deportacją do kraju pochodzenia, przekonując że rozdzielanie rodzin jest nieludzkie i że powinni mieć oni prawo pozostania ze swymi dziećmi w „ich kraju”.

Inicjatywa Republikanów nie może liczyć na poparcie Demokratów. Mimo to GOP już w ubiegłym roku złożyło projekt ustawy, według którego obywatelstwo USA przysługiwałoby jedynie dzieciom, których przynajmniej jedno z rodziców jest amerykańskim obywatelem lub rezydentem. Do tej pory ustawa ta nie zyskała poparcia niezbędnej większości głosów.

Stany Zjednoczone są jednym nielicznych krajów, które przyznają obywatelstwo na podstawie urodzenia te terytorium USA.

MNP (Fox News)

Copyright ©2010 4NEWSMEDIA. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Categories: Wydarzenia

Comments

 1. tiki
  tiki 8 sierpnia, 2010, 16:37

  amerykanie sa poprostu smieszni ,miliardy na wojne w iraku,miliardy na wojne w afganistanie, ale nie maja pieniedzy zeby uszczelic granice z mexykiem,nagle nielagalni stanowia straszne zagrozenie dla ameryki . To jakies jaja do czego sprowadza sie problemy kraju,nagle niecale 4% spoleczenstwa(nielegalni) sa za wszystko odpowiedzialni.

  Niedlugo zaczna sie zajmowac problemem czy czasem Indianom nie odbierac obywatelstwa Usa.

  Reply this comment
 2. Jacek
  Jacek 8 sierpnia, 2010, 16:51

  no to prosta rada zabrac dzieci i umiescic w rodzinach zastepczych a rodzicow do kraju pochodzenia

  Reply this comment
 3. kicia
  kicia 8 sierpnia, 2010, 18:18

  chyba zartujesz ? Prawo nie dziala wstecz.

  Reply this comment
 4. Hanna USA
  Hanna USA 8 sierpnia, 2010, 20:13

  Indianie to juz „resztki'” w rezerwatach, sie tym nie beda zajmowac Tiki))Nie bede nigdy glosowala za Republikanami!!

  Reply this comment
 5. PGR Jackowo
  PGR Jackowo 8 sierpnia, 2010, 21:11

  Ciebie Jacus bym umiescil w rodzinie zastepczej, najlepiej takiej z poludnia Chicago…

  Reply this comment
 6. tiki
  tiki 8 sierpnia, 2010, 21:44

  jak kongres przeglosuje to zadziala nawet 200 lat wstecz:)))))))))))

  Reply this comment
 7. Hanna USA
  Hanna USA 8 sierpnia, 2010, 22:03

  Laskawy i tak jestes PGR))

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*