Dym na pokładzie Boeinga wstrzymuje kolejne testy

Najnowszy samolot firmy Boeing model 787 Dreamliner musiał awaryjnie lądować podczas lotu próbnego nad Teksasem, ponieważ we wnętrzu maszyny pojawił się dym. Firma zdecydowała się wstrzymać kolejne loty próbne.

fot. Boeing wstrzymał testowanie Dreamlinera

– Samolot wylądował bezpiecznie na lotnisku w Laredo, a jego załoga została ewakuowana – zapewniła rzeczniczka firmy Loretta Gunter, dodając, że Boeing wciąż zbiera informacje na temat incydentu.

Dym pojawił się w tylnej, najbardziej oddalonej od kokpitu części samolotu. Jak relacjonuje przedstawiciel miejscowych władz lotniczych, pilot po wylądowaniu ogłosił stan awaryjny. Na miejsce natychmiast przybyli strażacy.

Boeing poinformował, że w czasie ewakuowania 42-osobowej załogi samolotu lekkie obrażenia odniosła jedna osoba. Przyczyny i źródło dymu nie są na razie znane. Bada ja zarówno Federalna Administracja Lotnicza, jak i Administracja Bezpieczeństwa Transportu.

Rzeczniczka podała również, że pozostałe loty zostają wstrzymane dopóki firma nie odkryje usterki. Na razie zdecydowano się na testy naziemne, jednak nie wiadomo na jak długo. Informacja o incydencie nie wpłynie dobrze na interesy firmy; program wprowadzenia nowego modelu już jest opóźniony o 3 lata.

Model 787 jest zbudowany z materiałów kompozytowych, dzięki czemu jest lżejszy i bardziej oszczędny w eksploatacji. Jednak Boeing ma opóźnienia w budowie swojego najnowszego samolotu, który jest bardzo ważny dla amerykańskiej firmy w jej rywalizacji z francuskim Airbusem. Firma zapowiada, że dostarczy pierwsze egzemplarze maszyny japońskim liniom lotniczym All Nippon Airways w pierwszym kwartale przyszłego roku, co oznacza trzyletnie opóźnienie.

Jedną z linii lotniczych, która złożyła już zamówienie na nowe boeingi jest polski LOT, który zakupi 8 maszyn tego typu.

KK (MSNBC, PAP)

Copyright ©2010 4NEWSMEDIA. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Categories: Wydarzenia

Comments

  1. hanna wodzynska
    hanna wodzynska 10 listopada, 2010, 16:21

    To tylko latac!!!.A mowili ze tylko przewaznie samochody niebezpieczne.

    Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*