0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaUncategorizedDREAM Act nie ma poparcia w Senacie

DREAM Act nie ma poparcia w Senacie

-

Głosowanie nad DREAM Act zostało usunięte z programu obrad Senatu USA. Popierający ustawę Demokraci przyznali, że nie mają wystarczającej liczby głosów, aby ustawa weszła w życie. Oznacza to, że młodzi nielegalni imigranci pozbawieni zostali szansy na legalizację swojego pobytu. Demokraci zapowiadają, że za tydzień podejmą kolejną próbę głosowania. Szanse na jej powodzenie są jednak niewielkie.

fot. Alex Wong/ Decyzja Senatu odbiera młodym nielegalnym imigrantom szansę na zmianę statusu

Dzień wcześniej legislacja zatwierdzona została przez Izbę Reprezentantów stosunkiem głosów 216 do 198. Za głosowali Demokraci. Część z nich jednak stanęła po stronie Republikanów, którzy nie poparli ustawy. Czwartkowa decyzja Senatu oznacza, że DREAM Act nie może liczyć na rychłe wejście w życie. Kongres w nowym składze, który zacznie obradować w styczniu, jest zdecydowanie mniej przychylny nielegalnym imigrantom. Republikanie, którzy w listopadowych wyborach uzyskali większość w izbie niższej już zapowiedzieli, że nie poprą ustawy w czasie kolejnego głosowania. Dlatego Demokraci zdecydowali się na kolejne zgłoszenie legislacji, jeszcze przed zakończeniem obecnej kadencji.

REKLAMA

Demokratyczny senator Dick Durbin z Illinois zapowiedział, że jego ugrupowanie będzie zabiegać o poparcie dla ustawy wśród Republikanów i ponownie zgłosi ją pod głosowanie w przyszłym tygodniu. Nic nie wskazuje jednak na to, że legislację uda się przyjąć.

DREAM Act przyznawałby prawo pobytu w USA dzieciom nielegalnych imigrantów pragnącym służyć w wojsku lub uczyć się w szkołach wyższych. DREAM Act dotyczyłby jedynie dzieci, które zostały przywiezione do USA przed ukończeniem 16. roku życia i mieszkały w Stanach przynajmniej przez pięć lat, a które nie ukończyły 36 roku życia. Autorzy legislacji podkreślają, że dzieci i młodzież, których dotyczyłyby nowe przepisy, wychowały się w Stanach Zjednoczonych i ten kraj jest jedyną ojczyzną jaką znają. Karanie młodych ludzi za decyzje ich rodziców jest według zwolenników ustawy, niesprawiedliwe.

DREAM Act ma zwolenników m.in. wśród przedstawicieli dużych firm oraz grup promujących edukację. Na zatwierdzeniu ustawy skorzystałby także Departament Obrony, bo wielu młodych imigrantów zgłosiłoby się do wojska.

Ustawa była już wielokrotnie zgłaszana na Kapitolu, nigdy jednak nie zyskała wystarczającego popracia.

Szacuje się, że DREAM Act w obecnym kształcie objąłby około 2,1 miliona osób.

MNP (CNN, inf.wł)

Copyright ©2010 4NEWSMEDIA. Wszelkie prawa zastrzeżone.

REKLAMA

2091278213 views

REKLAMA

2091278517 views

REKLAMA

2093074976 views

REKLAMA

2091278798 views

REKLAMA

2091278945 views

REKLAMA

2091279090 views