Departament Stanu: podróż do Meksyku to poważne ryzyko

Departament Stanu USA ostrzega Amerykanów przed podróżami w określone rejony Meksyku ze względu na wzmożoną falę przestępczości. Za szczególnie niebezpieczne uznano prowincje Tamaulipas i Michoacan.

– Nie ma żadnych konkretnych dowodów, że przemoc wymierzona jest w obywateli amerykańskich, niemniej w czasie pobytu w Meksyku zaleca się ostrożność szczególnie w rejonach mało uczęszczanych oraz ogólną czujność – czytamy w komunikacie.

Departament zdecydowanie odradza  poruszaniem się bocznymi drogami zalecając podróżowanie wyłącznie w dzień i korzystanie z autostrad. Chociaż i te nie gwarantują pełnego bezpieczeństwa przejazdu, bowiem przestępcy często blokują  główne drogi dojazdowe uniemożliwiając policji i wojsku w szybkim dotarciu na miejsce.

Departament Stanu podkreśla, że wprawdzie każdego roku miliony amerykańskich turystów bezpiecznie wypoczywają u południowego sąsiada, jednak nasilona walka karteli narkotykowych oraz kwestia braku zapewnienia bezpieczeństwa – podróż do Meksyku kwalifikuje jako „poważne ryzyko”.

Rząd meksykański nie odniósł się do tego ostrzeżenia. Wielu Amerykanów regularnie odwiedzających południowego sąsiada uważa, że zalecenia Departamentu Stanu są na wyrost. „Czułem się całkowicie bezpiecznie; nikt nikogo nie atakował” – mówi Howard Feldstein z Denver, który właśnie wrócił z centralnej część Meksyku.  

Zdaniem  Freda Burtona, wiceprezesa agencji wywiadowczej Stratfor w każdym rejon Meksyku może dojść do przemocy i ataku na turystów. Burton uważa też, że nie ma szans na opanowanie tej fali przemocy i przestępczości. Na pewno nie w najbliższym czasie.

W 2007 roku na terenie Meksyku zginęło 35 Amerykanów, w roku 2010 liczba ta sięgnęła 111. Od czasu wypowiedzianej  kartelom narkotykowym wojny przez prezydenta Calderona w 2006 roku zginęło 34 tys. osób.

MB

Categories: Podróże, Wydarzenia

Comments

 1. Jocelyn Hawkins
  Jocelyn Hawkins 16 maja, 2012, 22:32

  Prowincja w wikszoci opanowana przez kartele narkotykowe i różnej maci oddziay partyzanckie.

  Reply this comment
 2. Anonim
  Anonim 24 maja, 2012, 10:59

  Każdego roku duża liczba osób przyjeżdża w nasze rejony, aby wspólnie z nami podziwiakrajobrazy i cieszysizdrowym powietrzem.

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*