Gabrielle Giffords obejrzy start promu Endeavour dowodzonego przez jej męża

W poniedziałek Mark Kelly, mąż postrzelonej deputowanej Gabrielle Giffords potwierdził, że jest zgoda lekarzy na wzięcie przez żonę udziału w starcie dowodzonego przez niego promu kosmicznego.  Start wahadłowca Endeavour zaplanowano na 29 kwietnia.  

fot. Gabrielle Giffords weźmie udział w starcie promu Endeavour dowodzonego przez jej męża

Według doktora Gerarda Francisco z ośrodka TIRR Memorial Hermann  z Houston, stan pacjentki jest na tyle dobry, że lekarze nie martwią się ani o podróż na Florydę, ani o pobyt w centrum lotów kosmicznych. 

Zdaniem doktora Francisco Gabrielle Giffords znajduje się w niewielkiej, pięcioprocentowej grupie osób, które po tego typu urazach mózgu wracają do normalnego funkcjonowania (8 stycznia br. polityk została postrzelona w głowę w czasie spotkania z wyborcami w Tucson w Arizonie).

Pielęgniarka pomagająca Gabrielle Giffords w codziennych ćwiczeniach potwierdza, że kobieta samodzielnie porusza się po korytarzu szpitalnym pchając przed sobą wózek inwalidzki i w ten sposób wykonując część codziennych ćwiczeń, które także obejmują grę w kręgle i golfa.

Pacjentka wypowiada również pojedyncze słowa, jest w pełni świadomoma swojego stanu i zdarzeń, które miały miejsce 15 tygodni temu. Opiekujący się nią zespół medyczny przyznaje jednak, że na tym etapie rehabilitacji pacjentka ma kłopot z pełną ekspresją.  Giffords wypowiada jednak pojedyncze słowa i proste zdania. Często powtarza „tęsknię za Tucson” , ale także  „love you”.

„Gabrielle znów jest sobą. Jej lewa strona ciała funkcjonuje bez zarzutu” – komentuje stan swojej szefowej Pia Carusone kierująca biurem wyborczym demokratycznej polityk.  

Gabrielle Giffords, która po raz pierwszy od czasu styczniowych wydarzeń pojawi się publicznie  na przylądku Canaveral spotka się z prezydentem Barackiem Obamą, który w związku ze zbliżający się końcem ery wahadłowców zaplanował udział w starcie promu Endeavour, ale także pojawi się tam w związku z faktem, że  dowódcą 16-dniowej misji  jest Mark Kelly, mąż demokratycznej deputowanej do Izby Reprezentantów.

Mark Kelly pytany o reakcję żony na zgodę lekarzy na wyjazd na Florydę zdradził, że Gabrielle powiedziała: „świetnie”.

MB

Categories: Wydarzenia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*