Co usłyszymy w orędziu prezydenta?

We wtorek wieczorem Barack Obama wygłosi orędzie o stanie państwa. Opinia publiczna jako priorytety prezydenta na przyszły rok wskazuje w pierwszej kolejności gospodarkę i redukcję deficytu. Ponad połowa społeczeństwa wciąż uważa, że w USA panuje kryzys.

fot. whitehouse.gov/ Prezydent skrupulatnie przygotowuje swoje przemówienie

fot. whitehouse.gov/ Prezydent skrupulatnie przygotowuje swoje przemówienie

Amerykanie oczekują, że w drugiej kadencji prezydent zajmie się także kwestią dostępu do broni i służbą zdrowia – wynika z badania przeprowadzonego w poniedziałek przez Quinnipiac University.

W badaniu 35 proc. respondentów stwierdziło, że główne miejsce w polityce państwowej powinna zająć naprawa gospodarki, a 20 proc. wskazało na redukcję deficytu. Natomiast 15 proc. wymieniło jako priorytetowe przepisy dotyczące dostępu do broni, a 12 proc. opowiedziało się za służbą zdrowia.

Wyborcy bardziej ufają Obamie niż Republikanom, jeśli chodzi o kwestie gospodarcze, ale sprawę rządowych cięć powierzyliby raczej konserwatystom.

Według zapowiedzi członka gabinetu Obama w swoim przemówieniu przedstawi plan ożywienia gospodarczego, w tym propozycje inwestycji w infrastrukturę, produkcję przemysłową, czystą energię i edukację.

– Potencjalny sukces drugiej kadencji w znacznej mierze zależy od tempa wzrostu gospodarczego – przekonuje Ruy Teixeira, politolog z Center for American Progress. – Nie ma problemu, którego Demokraci nie rozwiązaliby dzięki szybszemu wzrostowi.

Prezydent z pewnością będzie też podkreślał, że przejmuje się losem klasy średniej, choć temat ten ostatnio zdominowały m.in. imigracja i ogromne zadłużenie państwa.

Obama wspomni także o jednym z celów swojej polityki bezpieczeństwa – radykalnej redukcji arsenału nuklearnego na świecie, w tym o jedną trzecią w USA. Nie wiadomo jednak, jaka decyzja zapadnie w kwestii amerykańskiej obecności w Afganistanie. Eksperci nie spodziewają się, że Obama wycofa wszystkie siły, ale kilka tysięcy wojsk, które będą stacjonować w tym kraju po 2014 roku ograniczy misje do operacji antyterrorystycznych i szkolenia afgańskich żołnierzy.

Dwie trzecie badanych zapowiedziało, że obejrzy wystąpienie Obamy, które odbędzie się o 9.00 wieczorem czasu wschodniego. Na żywo będzie emitowane na stronie Białego Domu.

as

 

Categories: Polityka, Wydarzenia

Comments

 1. niepokorny.
  niepokorny. 12 lutego, 2013, 23:30

  I slyszelismy. Pierwszy bajarz USA opowiadal bajki na dobranoc dla swoich bezkrytycznych i bezmyslnych wielbicieli. Wystapienie polaczone bylo z wieloma elementami gimnastyki przed snem. Zostala sprecyzowana droga do wykonczenia Ameryki. Czy jakis bezmyslny wielbiciel Obamy moze wskazac jakie to konkretne propozycje rozwoju ekonomicznego przedstawil wasz idol?

  Reply this comment
 2. Rysiu
  Rysiu 14 lutego, 2013, 18:18

  LOL.
  Polski woras herbaciany – niepokorny. (z kropka), czyli wiesiu. Tak ten sam, ktory z jakis miesiac temu pisal tutaj o tym, jak on rezygnuje z uczestnictwa na tym portalu i juz nigdy sie tutaj nie pojawi. I teraz ten sam woras herbaciany, ktory zyje w swiecie wymyslonych historyjek i domyslow, pragnie sie czegos dowiedziec? Po pierwsze wiesiu, ty musisz nauczyc sie rozrozniac fikcje od faktow – wiem, ze dla takiego „geniusza”, jak ty to moze byc trudne, gdyz jak mozna wywnioskowac z twoich komentarzy, ty nie masz zielonego pojecia o tym, co sie wokol ciebie dzieje.
  I na koniec link do krotkiego podsumowania pinokia z Kuby – Marco Rubio – http://www.huffingtonpost.com/2013/02/14/jon-stewart-tears-into-marco-rubio-sotu-hypocrisy_n_2685289.html#closeOverlay

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*