Chińczycy infiltrowali komputery NY Timesa

W środę w nocy gazeta New York Times poinformowała, że przez ostatnie cztery miesiące chińscy hakerzy infiltrowali należące do redakcji komputery w poszukiwaniu informacji na temat chińskiego premiera.

fot. Jill Abramson, redaktor naczelna New York Timesa

fot. Jill Abramson, redaktor naczelna New York Timesa

Chińscy hakerzy zainteresowali się New York Timesem, po publikacji tekstów opisujących ogromne bogactwa premiera Wen Jiabao i jego rodziny. Artykuł ukazał się w 25 października 2012 roku. Po jego publikacji strona internetowa New York Timesa została zablokowana w Chinach. Części reporterom odmówiono również przedłużenia ważności wiz.

The New York Times utrzymuje, że ataki hakerów trwają od połowy września, podczas przygotowań do kontrowersyjnego artykułu. Hakerzy szukali nazwisk osób, które przekazały autorowi tekstu (Davidowi Barbozie) informacji na temat życia prywatnego premiera Chin. „Hakerzy przeszukali w sumie pliki 53 osób”, czytamy w tekście gazety. Infiltrowano skrzynki mailowe dziennikarzy.

Jill Abramson, redaktor naczelna gazety poinformowała, że oskarżenia wysunięte pod adresem chińskich hakerów zostały wsparte analizą specjalistów IT, którzy potwierdzili włamanie drogą elektroniczną. Ich zdaniem jednak, nie skradziono żadnych plików.

Rzecznik chińskiego ministerstwa spraw zagranicznych w rozmowie z AP odrzucił oskarżenia amerykańskiej gazety.

Categories: Wydarzenia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*