Brak prawa jazdy? Nielegalny pojedzie taksówką

W Gainesville w Georgii lokalne władze zaostrzyły prawo imigracyjne trzy lata temu. Przesłanie wydawało się proste: „Nie masz prawka, nie prowadzisz”. Inaczej zatrzymanym nielegalnym groziła rychła deportacja. Imigranci posłuchali…i przerzucili się na taksówki.

fot.Ben Fredericson (xjrlokix)/ Nielegalni imigranci, którzy boją się jeździć bez prawa jazy, korzystają z usług sieci latynoskich taksówek

Dziś wszystkie osiem korporacji taksówkowych działających w Gainesville i posiadających łącznie 177 zarejestrowanych aut…należą do Latynosów. Dla porównania, po innym mieście Georgii o podobnej wielkości (ok. 30 tys. mieszkańców) –  Hinesville – jeżdżą cztery taksówki.

Ale Amerykanie, którzy stanowią połowę ludności miasta (reszta to Latynosi) nie muszą czuć się pokrzywdzeni. Jedna z firm oferuje specjalne taksówki “American Service Yellow Taxi”, a telefon odbiera anglojęzyczny pracownik…

Amerykański sen 41-letniego taksówkarza, obecnie już obywatela USA, Jose Luisa Diaza funkcjonuje pod nazwą Fiesta Cab Co. Legalny biznes obsługujący niemal wyłącznie nielegalną klientelę.

Nielegalne matki jeżdżą na zakupy (Wal-Mart udostępnia im nawet specjalne miejsce na postój) czy z dziećmi do lekarzy, a nielegalni ojcowie do pracy, głównie w polleras, czyli na kurzych farmach, przez zatrzęsienie których Gainesville zyskało przydomek „Światowej Stolicy Drobiu”.

Obecność imigrantów w takich miejscach jak Gainesville wydaje się przytłaczająca, ale paradoksalnie jest też znikoma. Na ładnie urządzonym rynku nie znajdzie się żadnego przedsiębiorstwa prowadzonego przez Latynosa, a pomnik ku czci konfederatów dumnie wychwala przekonania amerykańskiego Południa. Tak jakby miejsce budek z taco z góry przynależało do pstrokatych obrzeży miasta. Ale gdybyśmy zapytali kto gotuje w restauracjach w mieście…

Jednak imigranci stoją dziś przed większymi wyzwaniami. Coraz bardziej restrykcyjne prawo imigracyjne Georgii zmusza ich do ucieczki do innych stanów lub powrotu do kraju. W Atlancie, godzinę drogi od Gainesville, tymczasowo zablokowano ustawę, zgodnie z którą przestępstwem jest m. in. świadome zapewnianie środków transportu nielegalnym. Ponadto każdy przedsiębiorca musi rejestrować się w rządowej bazie E-Verify, w której musi sprawdzać status nowozatrudnianych pracowników.

Taksówka przestaje być w Gainesville synonimem bezpieczeństwa nie tylko dla nielegalnych. Diaz nie rozstaje się w samochodzie ze swoją „czarną skrzynką”, która nagrywa parametry jazdy. W razie czego zawsze może udowodnić, że nie przekroczył prędkości… – Problem polega na tym, że jestem tu legalnie, a nadal się martwię. Policja i tak zawsze winić będzie Latynosa – mówi.

as (LA Times)

Categories: Wydarzenia

Comments

 1. Katarzyna
  Katarzyna 22 września, 2011, 19:27

  I w kółko tylko nielegalni i nielegalni-nudne to wszystko!!!jak pijesz tez niejedziesz i tez biezesz taxi!czy te papiery są takie ważne??człowiek to człowiek

  Reply this comment
  • Klim z Chicago
   Klim z Chicago 22 września, 2011, 19:48

   dla 12 milionow takich jak ja, kazda informacja na ten temat jest wazna.Jak tylko sie budze rano modle sie do Pana Boga o zalegalizowanie pobytu i podczas dnia nasluchuje w polonijne media z nadzieja ze w wiadomosciach podadza, ze amnestia dla nielegalnych zostala zatwierdzona.

   Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*