Będą pieniądze dla zadłużonych stanów

Kongres USA zatwierdził forsowaną przez prezydenta ustawę przyznająca zadłużonym stanom pieniądze na płace dla pracowników sektora publicznego. Na wypłaty dla nauczycieli, policjantów i strażaków przeznaczono w sumie 26 miliardów dolarów. Ustawa przeszła głosami Demokratów; Republikanie byli jej zdecydowanie przeciwni.

fot.AP/ Kongres przyjął ustawę o finansowym wsparciu zadłużonych stanów

Głosowanie zakończyło się we wtorek wynikiem 247-161. Ustawa trafi teraz na biurko prezydenta, który powiedział, że podpisze ją jeszcze we wtorek wieczorem. Legislacja przewiduje, że do stanów, które znajdują się w trudnej sytuacji finansowej trafi 16 miliardów dolarów na funduszu Medicaid (fundusz opieki medycznej dla ubogich) oraz 10 miliardów dolarów na utrzymanie etatów pracowników służb ratunkowych, w tym policjantów, strażaków i pielęgniarek. Szacuje się, że dzięki przyznaniu federalnych funduszy, pracę utrzyma nawet 150 tys. osób. Pieniądze trafią do około 30 najbardziej zadłużonych stanów, które mają poważne problemy z wypłacaniem świadczeń swoim pracownikom.

Wiele z nich już wcześniej zapisało w swych budżetach na 2011 rok federalne dotacje, dzięki czemu możliwe było zbalansowanie ich planów finansowych.

Przeciwko zwiększaniu pomocy finansowej dla stanów opowiedziała się większość Republikanów. Ich zdaniem, forsowana przez prezydenta i Demokratów ustawa przyczyni się do powiększenia i tak dużej dziury budżetowej.

MNP (CNN)

Copyright ©2010 4NEWSMEDIA. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Categories: Wydarzenia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*