0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPoradyBBB: Jak robić zakupy i nie dać się oszukać

BBB: Jak robić zakupy i nie dać się oszukać

-

Przed nami „Black Friday” i „Cyber Monday” – dni w których jak zwykle Amerykanie tłumnie ruszą na zakupy: w piątek w centrach handlowych, a w poniedziałek w Internecie. To także wyjątkowo „pracowite” dni dla wszelkiego rodzaju oszustów, naciągaczy i kieszonkowców, którzy korzystając z nieuwagi, niewiedzy czy zwykłego roztargnienia kupujących, także zaliczają te dni do wyjątkowo udanych. Better Business Bureau – organizacja zajmująca się ochroną praw konsumenta, radzi jak uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek w gorączce świątecznych zakupów.

fot. InformacjeUSA.com/Prezes BBB Chicago, Steve Bernas radzi jak bezpiecznie robić świąteczne zakupy

-Zanim wybierzemy się do centrów handlowych warto przygotować się do zakupów sprawdzając oferty handlowców w gazetach, ulotkach promocyjnych oraz w Internecie – mówi Steve Bernas, prezes BBB Chicago. Warto również upewnić się, że sklep, w którym zamierzamy zrobić zakupy cieszy się dobrą opinią innych klientów. Można zrobić to na stronie www.bbb.org, wpisując w wyszukiwarkę nazwę danej firmy. Dobrze jest również zabrać ze sobą do sklepu ulotki, na których znaleźliśmy atrakcyjne oferty. Będziemy mieć pewność, że za wybrany produkt nie zapłacimy więcej.

REKLAMA

Steve Bernas podkreśla, że ważną rzeczą jest również zapoznanie się z zasadami zwrotu zakupionego towaru. W tej kwestii nie ma jednolitych przepisów i każdy sklep może ustalać je w dowolny sposób. Niektórzy handlowcy przyjmą na przykład wcześniej zakupiony towar, tylko pod warunkiem wymiany na inny.

Coraz większą popularnością cieszą się zakupy w Internecie. Zamiast biegać po zatłoczonych sklepach Amerykanie chętniej w zaciszu domu korzystają z wyprzedaży w sieci. Nie czyhają wtedy na nas co prawda kieszonkowcy, ale i ten sposób robienia zakupów ma swoje zagrożenia. BBB poleca korzystanie z kilku ważnych zasad, dzięki którym „Cyber Monday” nie przyprawi nas o niepotrzebny ból głowy.

1. Chroń swój komputer – zadbaj o dobry program antywirusowy i anty-spywire. Warto również zablokować reklamy typu pop-up.

2. Rób zakupy na zaufanych stronach – listę cieszących się dobrą opinią firm, prowadzących sprzedaż w sieci znaleźć można na stronie www.bbb.org.

3. Chroń swoje dane osobowe – koniecznie należy poznać wszelkie warunki dotyczące sprzedaży (czyli tekst zapisany małym drukiem). Sprawdź jakich informacji wymaga sprzedawca i w jaki sposób zostaną one wykorzystane. Jeżeli nie ma na ten temat jasnej informacji, uważaj bo twoje dane mogą zostać sprzedane innym firmom, bez twojej zgody.

4. Wystrzegaj się ofert w stylu: „zbyt piękne by mogło być prawdziwe” – jeżeli ktoś oferuje sprzedaż 52- calowego telewizora za 150 dol. to na pewno jest w tym jakiś haczyk. Kieruj się zdrowym rozsądkiem i intuicją. Tak podejrzana „super oferta” może kosztować się bardzo drogo.

5. Uważaj na tzw. phishing – to e-maile, które do złudzenia przypominają wiadomości wysłane przez twój bank czy sklep internetowy, w których informowani jesteśmy o problemie z kontem lub zamówieniem i proszeni o ponowne wpisanie prywatnych informacji, jak hasło czy numer konta. Żaden bank ani poważna firm nie rozsyła tego typu emaili. Jeżeli dostaniesz taką wiadomość skontaktuj się telefonicznie z daną instytucją i zweryfikuj, czy rzeczywiście pojawił się jakiś problem.

6. Rób zakupy na bezpiecznych stronach – zanim zdecydujesz się wpisać numer swojej karty na stronie internetowego sklepu, upewnij się że twoje dane są odpowiednia zabezpieczone. W pasku adresu powinno znajdować się słowo „secure” lub litera „s”, a w prawym dolnym rogu znaczek zabezpieczenia (zamek lub kłódka). Jeżeli strona nie jest zabezpieczona, nie udostępniaj na niej numeru swojej karty czy konta bankowego. Twoje dane mogą bowiem trafić w niepowołane ręce.

7. Płać kartą kredytową – daje ci to dodatkowe zabezpieczenie przed niesumiennym sprzedawcą. Jeżeli towar, który zakupiłeś nie dotrze do ciebie, możesz zgłosić to do firmy, która wystawiła kartę kredytową, zakwestionować transakcję i otrzymać zwrot pieniędzy. Większość kart kredytowych zwraca także koszty w przypadku nieautoryzowanego użycia naszej karty bądź jej kradzieży. Nie wysyłaj pieniędzy przelewem na konto sprzedawcy, gdyż ich odzyskanie będzie niemożliwe.

8. Zachowaj dokumentację transakcji – koniecznie wydrukuj potwierdzenie zakupu. Warto także zachować link do strony internetowego sklepu oraz ewentualną korespondencję e-mailową.

9. Często sprawdzaj wciągi z kart kredytowych – nie czekaj aż wydruk przyjdzie pocztą. BBB radzi sprawdzanie listy transakcji elektronicznie lub telefonicznie. Im częściej to robisz, tym szybciej wychwycisz ewentualne nieprawidłowości.

10. Znaj swoje prawa – federalne przepisy wymagają, aby zamówienia złożone pocztą, przez Internet lub telefon były dostarczone do odbiorcy w ustalonym przez obie strony terminie. Jeżeli termin nie został jasno określony, to jest to standardowo 30 dni. Jeżeli dany produkt nie dotrze na czas, jeżeli jest inny niż ten który zamówiliśmy lub jeżeli został w trakcie transportu uszkodzony, konsument ma prawo do zwrotu kosztów.

Po więcej przydatnych informacji jak bezpiecznie robić świąteczne zakupy odwiedź stronę:

www.chicago.bbb.org

MNP (BBB, inf.wł)

Copyright ©2010 4NEWSMEDIA. Wszelkie prawa zastrzeżone.

REKLAMA

2091307367 views

REKLAMA

2091307667 views

REKLAMA

2093104127 views

REKLAMA

2091307949 views

REKLAMA

2091308095 views

REKLAMA

2091308239 views