Barack Obama o Thatcher: „orędowniczka wolności i wzór dla kobiet"

Zmarła w poniedziałek dawna brytyjska premier Margaret Thatcher była wielką orędowniczką wolności i wzorem dla kobiet na całym świecie – oświadczył prezydent USA Barack Obama.

fot.Pete Souza/ Prezydent Barack Obama nazwał Margaret Thatcher "prawdziwym przyjacielem Ameryki"

fot.Pete Souza/ Prezydent Barack Obama nazwał Margaret Thatcher „prawdziwym przyjacielem Ameryki”

„Świat stracił jednego z największych orędowników wolności, a Ameryka prawdziwego przyjaciela” – powiedział Obama na wieść o śmierci Thatcher, która zmarła w poniedziałek w wieku 87 lat.

Oświadczył też, że pierwsza kobieta-premier Wielkiej Brytanii, córka sklepikarza, „pokazała naszym córkom, że nie ma takiego szklanego sufitu, którego nie da się przebić”.

„Jako premier pomogła przywrócić dumę i zaufanie, które zawsze były znakiem rozpoznawczym Wielkiej Brytanii w najlepszym wydaniu” – dodał Obama.

Podkreślił, że Thatcher była bezwzględnie oddanym zwolennikiem sojuszu transatlantyckiego i wielu Amerykanów zapamięta ją jako „stojącą ramię w ramię” z prezydentem USA Ronaldem Reaganem podczas zimnej wojny.

Były prezydent George Bush senior ocenił, że Thatcher była „jednym z najbardziej zagorzałych obrońców wolności i gospodarki rynkowej w XX wieku”. Wyraził przekonanie, że „imponujący bilans jej dokonań zainspiruje przyszłe pokolenia”.

Margaret Thatcher zmarła w poniedziałek rano w Londynie w następstwie udaru. Szefową brytyjskiego rządu była w latach 1979-1990.

(PAP)

Categories: Ameryka, Polityka, Wydarzenia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*