Architekci z Nowego Jorku wiozą domy na Haiti

Grupa nowojorskich architektów wybiera się na Haiti, by zawieźć domy. W dosłownym tego słowa znaczeniu. Konstrukcje z aluminium, blachy i winylu mają powierzchnię 166 stóp ( 50 metrów) i są odporne na deszcz, wiatr a nawet na huragan. Ich zaletą jest także fakt, że mogą być postawione w ciągu jednego dnia.

fot.AP/ Nowojorscy architekci zaprojektowali domy dla Haitańczyków

Na razie na wyspę trafi 20 prototypów. Jednak już wiadomo, że skala zapotrzebowania na taki dach nad głową jest ogromna. Po styczniowym trzęsieniu ziemi na Haiti nadal 1,5 mln osób jest bezdomnych.

Zaprojektowene przez grupę architektów pod kierownictwem  Rodney’a Leona schronienia, ważą niewiele ponad 400 funtów ( 180 kilogramów) i są stosunkowo tanie w produkcji, której koszt nie przekracza 3 tys. dol.

Architekci na stworzenie pierwszej, wzorcowej  partii domów uzyskali fundusze z Deutsche Bank, który zaoferował 50 tys. dol. oraz od organizacji charytatywnych, które wyłożyły na finalizację projeku pod nazwą  HaitiSOFTHOUSE, kolejne 50 tys.

Zdaniem nowojorskich architektów zaprojektowane przez nich domy, nad którymi pracowali przez ostatnie 5 lat, powinny być rozwiązaniem dla czekających na pomoc Haitańczyków, którzy albo nie mają do czego wracać po katakliźmie, albo nie stać ich na zapłacenie czynszu.

Dotychczas ONZ dostarczyło na wyspę 125 tys. tymczasowych domów.

MB(AP)

Copyright ©2010 4NEWSMEDIA. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Categories: Wydarzenia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*