Archidiecezja Milwaukee bankrutuje

Archidiecezja Milwaukee zamierza złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości i ochronę przed wierzycielami. Do finansowej katastrofy kościoła w stanie Wisconsin doszło w wyniku lawiny pozwów sądowych przeciwko księżom dopuszczającym się molestowania dzieci. Jedna z tego typu spraw dotyczy wykorzystywania około 200 głuchoniemych chłopców w latach 1950-1974.

Arcybiskup Jerome Listecki polecił we wtorek prawnikom archidiecezji złożenie w sądzie stosownej dokumentacji na podstawie rozdziału 11 prawa upadłościowego. Daje ono kościołowi możliwość normalnego funkcjonowania przy jednoczesnej reorganizacji zadłużenia. Abp Listecki w oświadczeniu umieszczonym na stronie internetowej archidiecezji potępia karygodne czyny jakich dopuścili się duchowni podkreślając że bankructwo archidiecezji jest ich wtórnym rezultatem. Kościół w Milwaukee nie jest w stanie wypłacić odszkodowań, jakich domagają się od niego ofiary księży. Archidiecezja od dłuższego czasu prowadziła mediacje z częścią poszkodowanych, ale w grudniu rozmowy zostały zerwane po tym jak ofiary zażądały nie tylko finansowego zadość uczynienia, ale także udostępnienia kościelnej dokumentacji dotyczącej skandalu. Archidiecezja odmówiła, a jej prawnicy przewidują że zerwanie negocjacji zaowocuje dziesiątkami procesów i żądaniem wielomilionowych odszkodowań.

Wśród przypadków molestowania dzieci przez duchownych jest sprawa około 200 głuchoniemych chłopców wykorzystywanych seksualnie przez księdza w latach 1950 -1974.

Archidiecezja Milwaukee do tej pory wypłaciła ofiarom księży 29 milionów dolarów. „Od 2002 roku sprzedaliśmy większość należących do kościoła nieruchomości, zlikwidowaliśmy wszelkie inwestycje i konta oszczędnościowe, ograniczyliśmy liczbę księży i pracowników o blisko 40 proc. Wszytsko to, aby zdobyć pieniądze na odszkodowania” – wylicza arcybiskup Listecki.

Kościół w Milwaukee jest kolejną już amerykańską archidiecezją, która zmuszona była złożyć wniosek o bankructwo pod lawiną pozwów złożonych przez ofiary molestowania przez duchownych. Najgłośniejszy był skandal w Bostonie w 2002 roku, który przyniósł wniosek o upadłość. Podobnie uczynić musiały inne archidiecezje: Davenport, w stanie Iowa; Fairbanks, na Alasce; Portland, w Oregonie, San Diego w Kalifornii; Spokane, w stanie Waszyngton, Tuscon w Arizonie i Wilmington, w Delaware.

W skład archidiecezji Milwaukee wchodzi 210 parafii na terenie stanu Wisconsin. Ogłoszenie upadłości nie będzie miało na nie wpływy, gdyż funkcjonują one na zasadzie niezależnych korporacji.

MNP (CBN)

Zobacz też:

Ofiara molestowania oskarża papieża

Categories: Wydarzenia

Comments

 1. jarecki
  jarecki 4 stycznia, 2011, 17:25

  Kościół jest jeden!!!! Co to ma być! Mała grupka odcina sie od reszty żeby nie wyplacać odszkodowań. Watykan i cala reszta kościoła powinna wziąć za to odpowiedzialność moralną, prawną i finansową, a nie sprytnie wymanewrować i nie wyplacic poszkodowanym.

  Reply this comment
 2. Kargul
  Kargul 4 stycznia, 2011, 18:52

  katolicy w ramach solidarnosci z „kieckowymi” ,powinni zrobic sciepe i splacic dlugi

  Reply this comment
 3. krolik
  krolik 4 stycznia, 2011, 20:33

  ..a w nowym jorku podawano w boze narodzenie komunie z dodatkiem virusa zapalenia watroby…beda kondoniki nakladane przy podawaniu sakramentow ? ..setki zarazonych tylko w jednym kosciele…a moze to dzialalnosc terrorystow ?

  Reply this comment
 4. pojak
  pojak 5 stycznia, 2011, 10:08

  Watykan …Komentarz usunięty przez administratora ze względu na obraźliwą treść

  Reply this comment
 5. Miszutka
  Miszutka 5 stycznia, 2011, 11:18

  królik, jacy terroryści?, przemyślany plan działania- ktoś przecież musi pochować potem zmarłą owieczkę, no i kasę się zarobi na odszkodowania. Hi hi

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*